Dahlia pinnata (Yıldız çiçeği)

derleyen:

Özet

Dahlia pinnata (Yıldız çiçeği) çarpıcı çiçekleri nedeniyle ilimizde özellikle mezarlara dikilen popüler bir süs bitkisidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asterales

Papatya takımı

Asteraceae

Papatyagiller

Dahlia

Yıldızçiçeği

Tanımı

Dahlia pinnata (Yıldız çiçeği) genellikle 70 ila 120 cm boylanabilen, rizomlu ve yumrulu kökleri bulunan çok yıllık bir bitkidir. Gövde dik ve sadece çiçek durumu bölgesinde dallıdır. Yapraklar genellikle basit, yaprakçıklar yumurtamsı ve 5 ila 10 cm uzunluğundadır. 6 ila 10 cm çapındaki 2 ila 8 arası sayıda çiçek başı 5 ila 15 cm uzunluğundaki sap üzerindedir. Dilsi çiçekler 8 adet olup 3 ila 5 cm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Meksika’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde yetiştirilmektedir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] İlimizde tahrip edilmiş araziler, mezarlıklar ve bahçelerde görülen bitki umumiyetle nisan ve ağustos ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda İzmit ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde yıldızçiçeği adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins 17 Mart 1751 – 25 Mayıs 1789 yılları arasında yaşamış İsveçli bitkibilimci Andreas Dahl‘a adanmıştır. Carl Linnaeus’un öğrencisi olan bilim insanı otuz sekiz yaşında hayatını kaybetmiştir ve adı bu cinse verilerek ölümsüzleştirilmiştir. Tür adı Latince teleksi anlamına gelir ve bu bağlamda türün yaprak yapısına işaret eder.

Gıda

Çiçekler salatalara eklenmiştir. Kökü pişirilerek tüketilmektedir. Yumrudan elde edilen öz içecek ya da tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Kök nişasta açısından zengindir.

Bilgi

Çiçek ve kapçıklarından turuncu renkli boya elde edilmektedir.

Fotoğrafları