Dahlia pinnata (Yıldız çiçeği)

derleyen:

cins:

Tanımı

Çok yıllık bir bitkidir. Rizomlu ve yumrulu köklüdür. 70 ila 120 cm boylanabilir. Gövde dik ve sadece çiçek durumu bölgesinde dallıdır. Yapraklar genellikle basit, yaprakçıklar yumurtamsı ve 5 ila 10 cm uzunluğundadır. 6 ila 10 cm çapındaki 2 ila 8 arası sayıda çiçek başı 5 ila 15 cm uzunluğundaki sap üzerindedir. Dilsi çiçekler 8 adet olup 3 ila 5 cm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Meksika’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde yetiştirilmektedir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] İlimizde tahrip edilmiş araziler, mezarlıklar ve bahçelerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Nisan ve ağustos ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde yıldızçiçeği adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins 17 Mart 1751 – 25 Mayıs 1789 yılları arasında yaşamış İsveçli bitkibilimci Andreas Dahl‘a adanmıştır. Tür adı Latince teleksi anlamına gelir. Türün yaprak yapısına işaret eder.

Gıda

Çiçekler salatalara eklenir. Kökü pişirilerek tüketilir. Yumrudan elde edilen öz içecek ya da tatlandırıcı olarak kullanılır. Kök nişasta açısından zengindir.

Fotoğrafları