Site icon Kocaeli Bitkileri

Dactylorhiza romana (Elçik)

Elçik


Anahtar kelimeler: Nadir bitkiAkdeniz elementiAsgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Salepgiller › Balkaymaksalebi › Elçik

Dağılımı

Akdeniz havzası ile Orta Asya arasındaki bölgede doğal olarak yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Genel bilgiler

15 ila 40 cm büyüyebilir. Gövdenin tabanında 2 ila 3 arası büyük kahverengimsi kılıf ve çok sayıda şeritsi ila mızraksı yaprak görülür. Çiçek kurulu başak formunda ve kısaca silindiriktir. Bırahte otsudur ve menekşe mor, soluk kırmızı ya da sarı (zaman zaman beyaz) renkli çiçekleri aşar. Çanak yaprak dikdörtgensi, 13 ila 15 mm uzunluğundadır ve yanal olanlar kıvrıktır. Taç yaprak eğikçe yumurtamsı, 10 mm uzunluğunda ve 4 ila 7 mm genişliğindedir. Dudak yumurtamsı ila genişçe yumurtamsı, 15 mm genişliğinde, cepheden kısaca üç loblu, zaman zaman düz, beneksiz ya da şeritsizdir. Mahmuz 10 ila 25 mm uzunluğundadır.

Gözlem

Genellikle orman açıklıkları ile makilik alanlarda görülür. Gözlemlenen bölgede yirminin üzerinde birey saptanmıştır. Bireyler birbirlerine yakın bir konumdadır. Kocaeli için nadir bir türdür. Sadece Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Elçik, Çam kökü.

Çiçek zamanı

Nisan-Haziran ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Yunanca “parmak köklü” anlamında gelir. Yumruların 2 ila 5 arası el biçiminde loblu olmasına işaret eder. Tür adı ise Latince “Roma” anlamına gelir. İtalyan bitki bilimciler Ernesto Mauri ve Francesco Antonio Sebastiani bitkiyi tanımladıklarında, bitkinin dağılımın Roma İmparatorluğunun hakimiyet kurduğu topraklarla örtüşmesine işaret etmişlerdir. Türün uluslararası yaygın adı da “Roma orkidesi”dir.

Fotoğrafları

Literatür

Nomina Nova Generis Dactylorhiza 3. 1962. (Sebast. & Mauri) Soó, 1962.

Exit mobile version