İçeriğe geç

Dactylorhiza romana (Elçik)

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Salepgiller › Balkaymaksalebi › Elçik

Nadir bitkiAkdeniz elementiAsgari endişe (LC).

15 ila 40 cm büyüyebilir. Gövdenin tabanında 2 ila 3 arası büyük kahverengimsi kılıf ve çok sayıda şeritsi ila mızraksı yaprak görülür. Çiçek kurulu başak formunda ve kısaca silindiriktir. Bırahte otsudur ve menekşe mor, soluk kırmızı ya da sarı (zaman zaman beyaz) renkli çiçekleri aşar. Çanak yaprak dikdörtgensi, 13 ila 15 mm uzunluğundadır ve yanal olanlar kıvrıktır. Taç yaprak eğikçe yumurtamsı, 10 mm uzunluğunda ve 4 ila 7 mm genişliğindedir. Dudak yumurtamsı ila genişçe yumurtamsı, 15 mm genişliğinde, cepheden kısaca üç loblu, zaman zaman düz, beneksiz ya da şeritsizdir. Mahmuz 10 ila 25 mm uzunluğundadır.

Akdeniz havzası ile Orta Asya arasındaki bölgede doğal olarak yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Genellikle orman açıklıkları ile makilik alanlarda görülür. Gözlemlenen bölgede yirminin üzerinde birey saptanmıştır. Bireyler birbirlerine yakın bir konumdadır. Kocaeli için nadir bir türdür. Sadece Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Elçik ve Çam kökü adları ile bilinmektedir.

Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Doğan, Hüseyin (2022). Dactylorhiza romana (Elçik) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/dactylorhiza-romana/ Erişim tarihi: 7 February 2023

Bir Yorum Yazın