Buradasınız: Ana sayfa » Cytisus scoparius

Cytisus scoparius

Kuşçubuğu

Bakımı

Cytisus scoparius çok yıllık bir çalıdır. Geçirgen ve nemli ya da kuru toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara ve kuraklığa dayanıklıdır.

Yetiştirme

Cytisus scoparius deniz kıyısıçayır ve çalılıklarda görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

European broom, Common broom, Scotch broom; Kuşçubuğu, Süpürge otu, Süpürge katırtırnağı.

Etimoloji

Cins adı Yunanca yonca (Bitki ilk defa Kythnos adasında görülmüştür ve adını da oradan almaktadır); tür adı ise Latince süpürücü anlamına gelir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Rosids
Ordo: Fabales
Familia: Fabaceae
Subfamilia: Faboideae
Tribus: Genisteae
Genus: Cytisus
Sectio: Spartopsis
Raunkiaer: Chamaephyte

Literatür

Enumeratio Plantarum Horti Regii Berolinensis Altera 2: 241. 1822. (L.Link.

Yapısı

Cytisus scoparius 1 ila 3 metre büyüyebilir. Ana stem 5 cm. kalınlığa ulaşabilir. Trifoliat yapraklar 5 ila 15 cm. uzunluğundadır. Çiçekler altın sarısı rengindedir. Legume 2 ila 3 cm. uzunluğunda, 8 mm. genişliğindedir. Tohumlar Ağustos ve Kasım aylarında olgunlaşır. Çiçekler hermafrodit’tir. NisanMayısHaziran ve Temmuz aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. Diüretiktir, katartik ve kalp uyarıcı olarak faydalıdır. Zehirlidir ancak zehir hayli düşük seviyededir. Çiçek tomurcukları salatalara eklenir. Çiçekli sürgünlerin genç otsu uçları, kardiyotonik, katartik, diüretik, emetik ve vazokonstriktördür. Bitki kalp şikayetlerinin tedavisinde dahili olarak kullanılır. Rahim kaslarının kasılmasına neden olduğundan, doğumdan sonra kan kaybını önlemek için kullanılmıştır. Büyük dozda alındığında mideye zararlıdır. Gebe kadınlara veya tansiyonu yüksek olan hastalara verilmemelidir. Antiarrhythmic: Antiaritmik. Kalpteki ritim bozukluklarını düzeltmek için kullanılan ilaç. Antirheumatic: Antiromatik. Romatizma tedavisinde kullanılan ilaç. Cardiotonic: Kardiyotonik. Kalbi kuvvetlendirici ilaç. Cathartic: Katartik. Bağırsak hareketlerini arttırıcı ilaç. Diuretic: Diüretik. İdrar söktürücü ilaç. Emetic: Emetik. Kusturucu ilaç. Vasoconstrictor: Vazokonstriktör. Kan damarlarını daraltıcı ilaç.

Flora of Turkey

Erect, much branched shrub up to 2 m. Branches usually markedly ridged or winged, especially when young. Leaves usually 3-foliolate, and then petiolate to subsessile, but also 1-foliolate and subsessile on the younger twigs; leaflets 6-15 x 1·5-7 mm, elliptic to obovate, glabrous to sparsely hairy. Flowers axillary, solitary or in pairs. Pedicels 6-10 mm, slender. Calyx c. 5 mm, glabrous. Standard 15-18 mm, glabrous. Legume narrowly oblong, with dense brown or whitish hairs along the margins. Fl. 4-7. Macchie on dunes. III:15.

Yorum yazın