İçeriğe geç

Cytisus scoparius (Kuş çubuğu)

Kuşçubuğu


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Boya bitkisi.

Dolaşım

Bitkiler › Bakla takımı › Baklagiller › Keçitırfılı › Kuşçubuğu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

1 ila 3 metre büyüyebilir. Ana gövde 5 cm kalınlığa ulaşabilir. Üç yaprakçıklı yapraklar 5 ila 15 cm uzunluğundadır. Çiçekler altın sarısı rengindedir. Meyve 2 ila 3 cm uzunluğunda ve 8 mm genişliğindedir. Tohumlar ağustos ve kasım aylarında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir.

Gözlem

Makilik alanlarda görülür. Kartepe ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir.

Yaygın adları

Kuşçubuğu, Süpürge otu, Süpürge katırtırnağı.

Çiçek zamanı

Nisan-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “Kythnos” anlamına gelir. Dilimizde Termiye olarak bilinen Yunan adası, bitki ilk defa orada görüldüğü için adını bu adadan alır. Aynı aileden Lupinus cinsi de dilimizde bu adanın adı ile bilinir; termiye. Tür adı Latince “süpürücü” anlamına gelir. Türün süpürge olarak kullanılmasına işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Genista angulosa & scoparia”dır.

Mutfak

Çiçek tomurcukları salatalara eklenir. Tomurcuklarından turşu yapılır. Tohumları kavrularak kahve gibi tüketilir.

Geleneksel tıp

Demlenerek ödem tedavisinde kullanılır. Çiçekli sürgünlerin genç otsu uçları, kalp uyarıcı, müshil, idrar söktürücü, kusturucu ve damar daraltıcıdır. Bitki kalp şikayetlerinin tedavisinde dahili olarak kullanılır. Rahim kaslarının kasılmasına neden olduğundan, doğumdan sonra kan kaybını önlemek için kullanılmıştır. Çiçeklerine gut vakalarında başvurulur.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Kötü ruhları uzaklaştırmak için yakılır. Kabuğundan elde edilen lifler kağıt ve kumaş yapımında kullanılır. Kabuktan sarı ve kahverengi, çiçek saplarından sarı, yapraklarından yeşil boya elde edilir. Dallarından süpürge yapılır. Böcek çekici özelliği nedeniyle sebzelerin yanına dikilir.

Literatür

Enumeratio Plantarum Horti Regii Berolinensis Altera 2: 241. 1822. (L.) Link

Bir Yorum Yazın