İçeriğe geç

Cyperus longus (Karatopalak)

Karatopalak


Anahtar kelimeler: Avrupa-Sibirya elementiAsgari endişe (LC), Kozmetik.

Dolaşım

Bitkiler › Buğday takımı › Hasırotugiller › Hasırotu › Kara topalak

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

20 ila 150 cm büyüyebilir. Rizomlar uzun, 3 ila 10 mm genişliğinde, geniş pulsu yapraklarla kaplı, yatık ya da diktir. Yumru görülmez. Üçgensi gövdelerin ucunda çiçek kurulu görülür. Yapraklar 2 ila 10 mm genişliğinde, gövdeden kısa ya da gövdeye eşit uzunluktadır. Bırahte 2 ila 6 arası sayıdadır. Çiçek kurulu basit ya da bileşik salkım halindedir. Kollar 2 ila 10 arası sayıda ve 35 cm uzunluğundadır. Başakçıklar 4 ila 25 mm uzunluğunda, şeritsi ya da dikdörtgensi ve 6 ila 32 arası sayıda çiçeklidir. Dışkavuzlar 2 ila 3 mm uzunluğunda, yumurtamsı ya da eliptik, koyu kahverengi ya da kırmızı kahverengidir. Ercik üç adettir. Meyve kahverengimsi siyah renklidir. -15 dereceye kadar dayanıklıdır. Popüler bir süs bitkisidir. Tohumlar 18 derecede 2 ila 6 hafta arasında çimlenir.

Gözlem

Dere kenarlarında görülür. Kartepe ve Gebze ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kara topalak.

Çiçek zamanı

Mayıs-Eylül ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adının etimolojisi açık değildir. İbranice reçine kelimesinden türetilmiş olması muhtemeldir. Tür adı Latince “uzun” anlamına gelir. Türün kökünün uzunluğuna işaret eder ve özgün tanımda bu “radice longa” olarak belirtilmiştir.

Mutfak

Kökü çorba ve tatlılarda çeşni olarak kullanılır.

Geleneksel tıp

Kökü aromatik bir toniktir.

Biliyor musunuz?

Yaprakları sepet ve şapka imalat aşamalarında kullanılır. Kök ve gövde menekşe kokusuna sahip olmaları nedeniyle parfümeride kullanılır. Bitkiden elde edilen lif kağıt yapımında kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 45. 1753. L.

Bir Yorum Yazın