Cyperus glaber (Kösnüotu)

derleyen:

Tanımı

Yığınsı ve tek ya da nadiren çok yıllık bir bitkidir. Yapraklar gövdelerden daha kısa ya da daha uzun, 1 ila 4 mm genişliğinde ve sivri uçludur. Bırahte 3 ila 5 adettir ve çiçek durumunun üzerini aşar. Çiçek durumu 1 ila 6 baştan oluşan basit bir şemsiye olup kolların uzunlukları sıklıkla farklıdır. Başakçıklar 6 ila 15 mm uzunluğunda, 2 ila 2,5 mm genişliğinde, şeritsi ila dikdörtgensi-mızraksı, 10 ila 24 adet çiçekli ve yayıktır. Eksen hayli darca kanatlıdır. Dışkavuzlar ikili dizilişli, 2 ila 2,5 mm uzunluğunda, 1,5 mm genişliğinde, eliptik ila yumurtamsı, sivri uçlu, kahverengi ya da grimsi kahverengi gölgeli ve çok dar saydam kenarlıdır. Ercik 2 adettir. Fındıkçık ters üçgensi-üç köşeli, 1 ila 2 mm uzunluğunda ve grimsi siyah renklidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak orta Avrupa ile Pakistan arasındaki bölgede yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler] Bataklık, sulak alan ve dere kıyılarında görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Temmuz ve eylül ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde kösnü otu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adının etimolojisi açık değildir. Aramice reçine kelimesinden türetilmiş olması muhtemeldir. Tür adı Latince pürüzsüz anlamına gelir. Türün yaprak yapısına işaret eder. Özgün tanımda bu “foliis glabris” olarak belirtilmiştir.

Fotoğrafları