Cynoglottis barrelieri (Enik dili)

Tanımı

15 ila 40 cm büyüyebilir. Gövde diktir. Yapraklar 40 ila 70 mm uzunluğunda ve 5 ila 12 mm genişliğinde, eliptik ila mızraksı, kenarları düz ya da dalgalı dişlidir. Çiçek kurulu çiçek zamanı kompakt, meyve zamanı gevşektir. Bırahte küçük ve şeritsidir. Çanak 3 ila 5 mm uzunluğunda, meyve zamanı 6 ila 9 mm uzunluğunda, yaslanıcı ila yayılıcı kılçıksı tüylüdür. Taç mavi renkli, tüp 1 ila 1,5 mm uzunluğunda, loblar 3 ila 5 mm uzunluğundadır. Meyve dik, 2 ila 4 mm uzunluğunda ve 1 mm genişliğindedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca köpek dili anlamına gelir. Cynoglossum cinsinde olan atıflar bu cins için de geçerlidir. Tür 1606 – 17 Eylül 1673 yılları arasında yaşamış Fransız bitki bilimci Jacques Barrelier’a adanmıştır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Balkanlar ve Türkiye’de yayılış gösterir. [Harita, Herbaryum] Orman açıklıkları, kayalık yamaçlar ve tarlalarda görülür. Başiskele ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir. Örnek görsel Franz Xaver’a aittir. Nisan ve eylül ayları arasında çiçek açar. 800 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde enik dili adı ile bilinmektedir.

© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Görüşünüzü Yazın