İçeriğe geç

Cynodon dactylon (Ayrık otu)

Bitkiler › Buğday takımı › Buğdaygiller › Köpekdişi › Ayrık otu

Tıbbi bitki.

30 cm büyüyebilir. Rizomlar yayılıcı, tüysüz, saman sarısı ve boğumlarda köklenir. Gövde dik ya da yükselici, tabanda dirsekli, pürüzsüz ve tüysüzdür. Yaprak ayası şeritsi mızraksı, 6 cm uzunluğunda, sivri ve kenarları pürüzlüdür. Başak 2 ila 4 arası sayıda, 3 ila 7 cm uzunluğunda ve tüysüzdür. Başakçık 2 ila 2,5 mm uzunluğunda, oldukça kısa saplı, soluk yeşil ya da mor bezelidir. Dış kavuz şeritsi mızraksı ve 1 ila 2 mm uzunluğundadır.

Bitki doğal olarak kuzey yarımkürede yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Yamaçlar, dere kenarı, tarlalar, yol kenarı ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Köpek dişi ayrığı, Beygirotu ve Ayrık otu adları ile bilinmektedir.

Nisan ve eylül ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Bitkinin tamamı ve ayrıca üst bölümleri kaynatılarak hemoroit, diyabet, astım, bronşit, öksürük, karın ağrısı, böbrek taşı ve kumu vakalarında kullanılır. Bitki; değiştirici, antiseptik, iştah açıcı, büzücü, yatıştırıcı, arındırıcı, idrar söktürücü, yumuşatıcı, terletici ve yara iyileştiricidir. Kökü kaynatılarak kanamayı durdurmak için kullanılır. Suyu büzücüdür ve yara ile kesiklere uygulanır. Dahili olarak kronik ishal ve dizanteri tedavisinde kullanılır. Yaprak suyu histeri, epilepsi ve cinnet tedavisinde kullanılmıştır. Karanfil (Syzygium aromaticum) ile birlikte parazit düşürücü olarak kullanılır.

Otçul hayvanlar için zehirli olabilir. İnsanlarda dermatit ve saman nezlesine neden olabilir.

Hinduizmde tanrı Ganeşa’ya ibadet edilirken kullanılır. Çeşitli spor alanlarına ekilir.

Doğan, Hüseyin (2022). Cynodon dactylon (Ayrık otu) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/cynodon-dactylon/ Erişim tarihi: 30 January 2023

Bir Yorum Yazın