İçeriğe geç

Cynara scolymus (Enginar)

Enginar


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Boya bitkisi.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Enginar › Enginar

Dağılımı

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir ancak mutfak değeri nedeniyle dünyanın büyük bir bölümünde yetiştirilmektedir.

Genel bilgiler

1.5 metre büyüyebilir. Çiçekler erseliktir. Yapraklar derin loblu, gümüşî, parlak yeşil renkli ve 50 ila 80 cm uzunluğundadır. Bunlarda sap görülmez. Çiçek başları küresel, 7 cm uzunluğunda ve 11 cm genişliğindedir. Sorguç 3 ila 4 cm uzunluğundadır.

Gözlem

Bahçelerde ve nadiren yol kenarında görülür. İl genelinde kültür ve nadiren kaçak bireyler gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Enginar.

Çiçek zamanı

Haziran-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-600 metre arası.

Etimoloji

Cins adını Aydın ilimizin açıklarındaki Kinaros (Ardıççık) adasından almaktadır ve geleneksel olarak enginar için kullanılmaktadır. Cinsin dilimizdeki adı olan “enginar” Yunanca ankinar (αγκινάρα) kelimesinden muharreftir. Tür adı Antik Yunanca “sivri diken” anlamına gelir. Scolymus, papatyagillere bağlı akçakız olarak bilinen cinsin de adıdır. Kelime enginarı tanımlamak için de kullanılır.

Mutfak

Tomurcukların çiçek açmadan evvel hasat edilmesi önerilir. Bunlar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Bitki çayı olarak da içilir.

Geleneksel tıp

Karaciğer ve safra kesesi işlevlerini geliştirir. Yapraklar idrar söktürücü, taş düşürücü, sindirim düzenleyici, safra söktürücü, antiromatizmal ve kolesterol seviyesinin artışını önleyicidir. Sarılık, hepatit ve diyabet tedavisinde kullanılır.

Dioscorides: Sebze olarak tüketilir. Kökü kötü vücut kokusunu gidermek için kullanılır.

Glaucias: Doğacak çocuğun erkek olması yönünde bir miktar etkisi vardır.

Plinius: Suyu saçların dökülmesinden sonra tekrar saç çıkması için başa uygulanır. Mideyi güçlendirir. Suyu nefesi hoş kokulu hale getirir.

İbn-i Sînâ: Suyu ile saçlar yıkanarak bit kovucu olarak kullanılır, bu su ayrıca kepekleri de giderir. Koltuk altı kokusunu gidericidir. İdrar söktürücüdür. Cinsel isteği arttırır.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Çiçekleri kurutularak peynir mayası olarak kullanılır. Yapraklarından gri boya elde edilir.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 827. 1753. L.

Bir Yorum Yazın