Cynanchica tenella (Yamaç belumotu)

derleyen:

Tanımı

Halihazırda bazı kaynaklarda Asperula tenella adı ile geçmektedir. 20 ila 50 cm büyüyebilir. Çok sayıda dik ya da yükselici çiçekli sürgün görülür. Yapraklar dik, taban yaprakları 4 mm uzunluğunda ve 1 mm genişliğinde, mızraksı ila dikdörtgensi; gövde yaprakları 4 ila 30 mm uzunluğunda ve 0,4 ila 1,4 mm genişliğinde, şeritsi ila ipliksi, sivri ila kısaca mukronat, belirgin kıvrık kenarlı, pürüzlü ila tüysüzdür. Bırahte 1 ila 2,5 mm uzunluğunda, mızraksı sipsivri ve tüysüzdür. Taç soluk pembe ila beyaz renkli, 4 ila 6 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Doğal olarak Kırım ve Balkanlarda yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Yamaç ve kayalık bölgelerde görülür. İzmit ve Gebze ilçelerinde gözlemlenmiştir. Haziran ve ağustos ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1300 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde yamaç belumotu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca boğaz iltihabı anlamına gelir. Cinsin Antikçağ’da ilgili şikâyetin tedavisinde kullanılmasına işaret eder. Tür adı Latince narin anlamına gelir. Türün genel görünümüne işaret eder.

Fotoğrafları