Cynanchica rumelica (Çatallı belumotu)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Özet

Cynanchica rumelica (Çatallı belumotu) genelde yamaçlarda görülen ve haziran başından kış ortasına kadar çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Gentianales

Gentiyan takımı

Rubiaceae

Kökboyagiller

Cynanchica

Şaşıotu

Tanımı

Cynanchica rumelica (Çatallı belumotu) halihazırda bazı kaynaklarda Asperula rumelica adı ile geçmektedir. Genellikle 20 ila 60 cm büyüyebilen bir çalımsıdır. Gövde genellikle güçlü biçimde dallı, dallar dik ya da yaygındır. Yapraklar genellikle dik; alt yapraklar 4 ila 6 mm uzunluğunda ve 1 mm genişliğinde, üçgensi, dikdörtgensi ila şeritsi; üst yapraklar 4 ila 15 mm uzunluğunda ve 0,3 ila 0,8 mm genişliğinde, ipliksi ya da zaman zaman şeritsi mızraksı ve tepede mukronattır. Bırahte 1 ila 2,5 mm uzunluğunda ve 0,2 ila 0,5 mm genişliğinde, mızraksı, sipsivri ve tüysüzdür. Taç beyazımsı ila soluk pembe renkli, 2 ila 2,5 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Doğal olarak Karadeniz’e kıyısı olan bölgelerde yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Tarla, yamaç ve makiliklerde görülen bitki umumiyetle haziran ve kasım ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 1500 metreye kadar olan rakımlarda İzmit ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adları

Dilimizde çatallı belumotu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca boğaz iltihabı anlamına gelir. Cinsin Antikçağ’da ilgili şikâyetin tedavisinde kullanılmasına işaret eder. Tür adı Latince Rumeli anlamına gelir. Türün tip bölgesine işaret eder.

Fotoğrafları