Cynanchica rumelica (Çatallı belumotu)

derleyen:

Tanımı

Halihazırda bazı kaynaklarda Asperula rumelica adı ile geçmektedir. 20 ila 60 cm büyüyebilir. Gövde genellikle güçlü biçimde dallı, dallar dik ya da yaygındır. Yapraklar genellikle dik; alt yapraklar 4 ila 6 mm uzunluğunda ve 1 mm genişliğinde, üçgensi, dikdörtgensi ila şeritsi; üst yapraklar 4 ila 15 mm uzunluğunda ve 0,3 ila 0,8 mm genişliğinde, ipliksi ya da zaman zaman şeritsi mızraksı ve tepede mukronattır. Bırahte 1 ila 2,5 mm uzunluğunda ve 0,2 ila 0,5 mm genişliğinde, mızraksı, sipsivri ve tüysüzdür. Taç beyazımsı ila soluk pembe renkli, 2 ila 2,5 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Doğal olarak Balkanlar ve Türkiye’de yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Tarla, yamaç ve makiliklerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Haziran ve kasım ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1500 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde çatallı belumotu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca boğaz iltihabı anlamına gelir. Cinsin Antikçağ’da ilgili şikâyetin tedavisinde kullanılmasına işaret eder. Tür adı Latince Rumeli anlamına gelir. Türün tip bölgesine işaret eder.

Fotoğrafları