Site icon Kocaeli Bitkileri

Cymbalaria muralis (Nakkaş sarmaşığı)

Cymbalaria muralis

Cymbalaria muralis: 14/03/2020; Bayındırlık; 108 m.; sulak alan. © Hüseyin Cahid Doğan

Tanımı

Gövde 60 cm uzayabilir. Olgunlukta tüysüzdür. Yapraklar her dem yeşil, yuvarlak ya da kalp biçiminde, 2,5 ila 5 cm uzunluğunda ve genişliğinde, 3 ila 7 arası loblu ve ince gövde üzerinde almaşlı dizilişlidir. Yaprakların üst yüzeyi soluk yeşil, alt yüzeyi ise menekşe renklidir. Çiçekler tek, koltuklarda ve uzun saplıdır. Çiçekler çok küçük ancak belirgin biçimde mahmuzludur. Taç leylak ila menekşe renklidir. Kapsül genellikle çanaktan daha uzun ve tüysüzdür. Çiçek sapları başlangıçta pozitif fototropiktir ışığa doğru hareket eder. Döllenmeden sonra negatif fototropik hale gelir ve ışıktan uzaklaşır. Bu sayede tohumlar daha kolay çimlenebilecekleri kaya ve duvar çatlaklarına doğru geri çekilir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Duvar ve kaya çatlaklarında görülür. İzmit ve Gebze ilçelerinde gözlemlenmiştir. Mart ve mayıs ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 400 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde ak nakkaşotu ve nakkaş sarmaşığı adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince zil anlamına gelir. Yaprakların bir müzik aleti olan zile benzemesine işaret eder. Tür adı Latince duvar anlamına gelir. Türün habitat tercihine işaret eder. Özgün tanımda bu “Habitat in rupibus & muris antiquis” olarak belirtilmiştir.

Gıda

Yaprakları çiğ olarak tüketilebilir.

Tıp

Bitki iskorbüt tedavi edici ve yara iyileştiricidir. Haricen kanamaları durdurmak için yeni yaraların üzerine lapa halinde konulur.

Dikkat

Bilgi

Çiçeklerinden sarı boya elde edilir.

Fotoğrafları

Exit mobile version