Buradasınız: Ana sayfa » Cymbalaria muralis

Cymbalaria muralis

Nakkaş sarmaşığı

Bakımı

Cymbalaria muralis tek yıllık bir ottur. Geçirgen ve nemli ya da kuru toprağı, güneşli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Cymbalaria muralis duvar ve kayalıknda görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Ivy leaved toadflax, Coliseum ivy, Kenilworth ivy, Pennywort, Oxford ivy, Mother of thousands, Wandering sailor; Ak nakkaşotu, Nakkaş sarmaşığı.

Etimoloji

Cins adı Latince zil (Yaprakların bir müzik aleti olan zile benzemesine işaret eder); tür adı ise Latince duvarda anlamına gelir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Asterids
Ordo: Lamiales
Familia: Plantaginaceae
Tribus: Antirrhineae
Subtribus: Antirrhininae
Genus: Cymbalaria
Raunkiaer: Therophyte

Flora of Turkey

Trailing saxatile perennial, glabrous at maturity. Stems to 60 cm, forming mats and, producing adventitious roots from at least some nodes; middle and upper internodes subequal. Leaves reniform to semicircular or rarely suborbicular, usually c. 12-15 mm but occasionally considerably larger, shallowly palmate with 5-7(-9) rounded often shortly mucronate lobes, dull greenish above, violet beneath. Flowers solitary, axillary, long-pedicellate. Calyx 2-2-5 mm. Corolla lilac to violet with yellow palate, 8-15 mm; spur 1,5-3 mm, subcqual to calyx. Capsule usually longer than calyx, glabrous. Seeds broadly ellipsoid to globose, c. 1 mm, black, with high acute ridges and a few tubercles. Fl. 5. Naturalized on walls, nr s.l. X:195.

Literatür

Oekonomisch-Technische Flora der Wetterau 2: 397. 1800. G.Gaertn.B.Mey. & Scherb.

Fotoğrafları

Yapısı

Cymbalaria muralis Stem 60 cm. uzayabilir. Olgunlukta tüysüzdür. Yapraklar herdem yeşil, yuvarlak ya da kalp biçiminde, 2,5 ila 5 cm. uzunluğunda ve genişliğinde, 3 ila 7 arası loblu ve ince stem üzerinde alternat dizilişlidir. Yaprakların üst yüzeyi soluk yeşil, alt yüzeyi ise menekşe renklidir. Çieçkler tek, aksillar ve uzun pedisellat’tır. Çiçekler çok küçük ancak belirgin biçimde mahmuzludur. Korolla leylak ila menekşe renklidir. Kapsül genellikle kaliks2ten daha uzun ve tüysüzdür. Çiçek sapları başlangıçta pozitif fototropiktir ışığa doğru hareket eder. Döllenmeden sonra negatif fototropik hale gelir ve ışıktan uzaklaşır. Bu sayede tohumlar daha kolay çimlenebilecekleri kaya ve duvar çatlaklarına doğru geri çekilir. MartNisan ve Mayıs aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. Hafifçe zehirli olabilir. Yaprakları çiğ olarak tüketilebilir. Bitki antiscorbutic ve vulnerary’dir. Haricen kanamaları durdurmak için yeni yaraların üzerine lapa halinde konulur. Antiscorbutic: Antiskorbütik. Skorbüt hastalığını tedavi edici ilaç. Vulnerary: Yara iyileştirici ilaç.

Yorum yazın