Buradasınız: Ana sayfa » Cydonia oblonga

Cydonia oblonga

Ayva

Bakımı

Cydonia oblonga çok yıllık bir ağaçtır. Geçirgen ve nemli toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Cydonia oblonga bahçeyol kenarı ve dere kıyısılarda görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yapısı

Cydonia oblonga 8 metre büyüyebilir. Kök sistem’i yüzeyseldir. Gövdesi kırmızı kahverengi arasıdır. Meyveleri 7 ila 12 cm. uzunluğundadır. Olgun olmayan meyveler yeşil renklidir ve beyaz gri arası tüylerle kaplıdır. Olgunlaştıklarında tüyler kaybolur, rengi sarıya döner ve hoş bir koku yayar. Yapraklar alternat, simple, 6 ila 11 cm. uzunluğunda, entire kenarlı, ince beyaz tüylerle kaplıdır. Çiçekler beş petal’li, pembe ya da beyaz renkli, 5 cm. uzunluğundadır. Tohumlar Kasım ayında olgunlaşır. Çiçekler hermafrodit’tir. Zengin toprağı ve güneşli bölgeyi tercih eder. Aşırı kuru ve aşırı kalan toprakla arası iyi değildir. -15 dereceye kadar dayanıklıdır. Mayıs ve Haziran aylarında çiçek açar.

Yaygın adları

Quince; Ayva.

Etimoloji

Cins adı Yunanca Kidonya (Antik şehir devleti, Plinius’a göre bitkinin anavatanı burasıdır.); tür adı ise Latince dikdörgen anlamına gelir.

Bitki tarihi

Anavatanı Girit adasının Hanya şehridir. Ağaç Venus’un kutsal ağacıdır ve meyvesi aşkın sembolüdür. Ayva meyvesi Roma’da özellikle soyluların odalarındaki kutsal heykelleri, muhtemelen kokuları nedeniyle, süslemek için kullanılırdı.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Rosids
Ordo: Rosales
Familia: Rosaceae
Subfamilia: Amygdaloideae
Tribus: Maleae
Subtribus: Malinae
Genus: Cydonia
Raunkiaer: Phanerophyte

Literatür

The Gardeners Dictionary: eighth edition Cydonia no. 1. 1768. Mill.

Fotoğrafları

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. Kalp, akciğer, boğaz, mide, böbrek, göz, bağırsak, ağız rahatsızlıkları, ishal ve adet kanamalarına karşı faydalıdır. Grip, öksürük, bronşit ve soguk algınlığı vakalarında başvurulur. Yüksek tansiyonu düşürücü, safra düzenleyici, sindirim ve bağışıklık sistem’i güçlendirici, kemik gelişimini destekleyicidir. Tohumları, çoğu Rosaceae türünde olduğu gibi hidrojen siyanür barındırır ve aşırı alınması zehirlenmelere ve ölüme neden olabilir. Bununla birlikte düşük dozda hidrojen siyanür solunum ve sindirim sitemi üzerinde faydalıdır. Kabuk astrenjandır ve ülser vakalarında kullanılır. Meyvesi gaz giderici, digestif, diüretik, yumuşatıcı, balgam söktürücü, peptik, restoratif, uyarıcı ve toniktir. Meyve suyu ağız ülseri ve boğaz ağrısı durumlarında etkilidir.
(1) Cydonia oblonga yaprakları ve Tilia tomentosa çiçek ve brahteleri demlenerek içildiğinde soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde etkilidir. Plantago major yaprakları; Malus sylvestris meyveleri; Cydonia oblonga meyveleri ve Urtica dioica yaprakları demlendiğinde astım, bronşit ve öksürük tedavisinde etkilidir.
Meyvesi taze olarak tüketilir. Ayrıca meyve suyu, reçel ve marmelat yapımında kullanılır.

Flora of Turkey

Large shrub or small tree up to 8 m; twigs sparsely tomentose when young, becoming glabrous. Leaves ovate to oblong or occasionally suborbicular, up to 10 x 7 cm, entire, bilaterally white tomentose at first, becoming glabrous above and densely villous beneath; petiole 1-2 cm. Flowers 4-6 cm diam., sepals glandular, toothed, reflexed. Fruit pyriform or subglobose, (3-)5-12 cm, yellowish, fragrant. Fl. 5-6. In forests and scrub, 10-1000 m; widely cultivated, and escaping. The wild forms have smaller fruits, only about 5 cm long. IV:157.

Yorum yazın