İçeriğe geç

Cupressus arizonica (Arizona servisi)

Arizona servisi


Cupressus glabra

Anahtar kelimeler: Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Servi takımı › Servigiller › Servi › Arizona servisi

Dağılımı

Bitki doğal olarak Kuzey Amerika’da yayılış gösterir ancak peyzaj bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde görülür.

Genel bilgiler

10 ila 25 metre kadar büyüyebilir. Gövde çapı yarım metreye ulaşabilir. Yapraklar soluk gri yeşil ila parlak yeşil renkli olabilir. Yapraklar 2 ila 5 mm uzunluğundadır. Tohum kozalağı küresel ila dikdörtgensi, 15 ila 33 mm uzunluğunda, 6 ila 8 arası sayıda pullu, başlangıçta yeşil, zamanla gri kahverengidir. Polen kozalağı 3 ila 5 mm uzunluğundadır. Polenler şubat ila mart aylarında dağıtılır. Tohumlar 4 ila 6 mm uzunluğunda ve koyu kahverengidir. Kuraklığa dayanıklıdır.

Gözlem

Park ve bahçelerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Arizona servisi.

Polen zamanı

Şubat-Mart ayları.

Yükseklik

0-600 metre arası.

Etimoloji

Cins adını yanlışlıkla keçisini öldürdükten sonra üzüntüden servi ağacına dönüşen Hercules’in torunu Cyparissus’tan (κυπάρισσος) almıştır. Bu olaya istinaden servi ağacı matem ağacı kabul edilmiş ve mezarlara dikilmiştir. Servi ağaçları ülkemizde de yaygın olarak mezarlıklara dikilmektedir. Servi ağaçlarının gövdesinde görülen gözyaşı benzeri reçine damlaları bu hadiseye yorulur. Tür adı Latince “Arizona, ABD” anlamına gelir.Türün tip yerine işaret eder. Özgün tanımda bu “This fine cypress was discovered by the writer on the mountains back of Clifton, in the extreme eastern part of Arizona” olarak belirtilmiştir.

Biliyor musunuz?

Erozyon kontrolünde kullanılır. Kozalak açılmadan yıllarda kapalı bir biçimde ağaçta kalabilir. Ancak kozalağı taşıyan dal öldüğünde (örneğin orman yangını) kozalak açılır ve yangının yok ettiği orman alanında, tohumlar düşük rekabet şartlarında kolaylıkla çimlenir.

Fotoğrafları

Literatür

Bulletin of the Torrey Botanical Club 9(5): 64–65. 1882. Greene

Bir Yorum Yazın