İçeriğe geç

Cucumis melo (Kavun)

Kavun


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Arkeofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Kabak takımı › Kabakgiller › Hıyar › Kavun

Dağılımı

Bitki anavatanı kesin olarak bilinmemektedir. Ortadoğu, İran, Hindistan, Mısır gibi çok sayıda farklı anavatanı önerilmektedir.

Genel bilgiler

Tek yıllık ve sürünücü bir bitkidir. Gövde ve dallar pürüzlü, kısa havlı ya da kıllıdır. Sülük ipliksi ve kısa havlıdır. Yaprak sapı 7 ila 12 cm uzunluğunda ve kıllıdır. Yaprak ayası dairsel ya da yüreksi, 6 ila 15 cm uzunluğunda ve 6 ila 15 cm genişliğinde, bölünmemiş ya da 3 ila 7 arası lobludur. Erkek çiçekler 1, 2 ya da çok sayıda ve demet halindedir. Dişi çiçekler tektir. Meyvenin boyutu, şekli, tadı, kokusu ve rengi hayli değişkendir.

Gözlem

Bahçe, tarla ve sulak alanların civarında kaçak olarak görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kavun.

Çiçek zamanı

Haziran-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Sümerce “hıyar” anlamına gelir. Kelime hıyarı tanımlamak için klasik antikite metinlerinde kullanılmıştır. Tür adı Latince “kavun” anlamına gelir. Muhtemelen elma (malus) ile aynı köktendir.

Mutfak

Meyvesi çiğ olarak tüketilebilir. B ve C vitamini bakımından zengindir. Ülkemizde yaz aylarında yaygın olarak tüketilen bir meyvedir. Meyvesi kurutulup öğütülerek hamur işleri yapımında kullanılır. Tohumları çiğ olarak tüketilir ve tohumlarından yemeklik yağ elde edilir.

Geleneksel tıp

Meyvesi cilt temizleyici ve nemlendiricisi olarak kullanılır. Yanıklara ve zedelenmelere uygulanır. Çiçekler balgam söktürücü ve kusturucudur. Meyvesi mide sorunlarına iyi gelir. Tohumları öksürük giderici, sindirim kolaylaştırıcı, ateş düşürücü ve parazit öldürücüdür. Kökü idrar söktürücü ve kusturucudur.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 1011. 1753. L.

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et

Exit mobile version