Cryptomeria japonica (Kadife çamı)

derleyen:

Özet

Cryptomeria japonica (Kadife çamı) ahşabının kokulu, yumuşak ve böceklere karşı dayanıklı olması nedeniyle ekonomik değeri yüksek olan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Cupressales

Servi takımı

Cupressaceae

Servigiller

Cryptomeria

Kadifeçamı

Tanımı

Cryptomeria japonica (Kadife çamı) genellikle 40 ila 70 metre kadar büyüyebilen tek evcikli bir ağaçtır. Gövde 4 metre çapa ulaşabilir. Gövde dikey şeritler halinde soyulur ve kırmızı kahverengidir. Dalcıklar tüysüz ve dökülücüdür. Yapraklar sarmal dizilişli, iğnemsi ve 0,5 ila 1 cm uzunluğundadır. Kozalak küreseldir. Kozalak pulu başına 2 ila 5 arası sayıda tohum bulunur. Tohumlar kahverengi ila koyu kahverengidir. Polenler şubat ve nisan ayları arasında dağılmaktadır. Tohumlar üçgensi ve dar kanatlıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Japonya’da yayılış göstermektedir ancak peyzaj bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde yetiştirilmektedir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Park ve bahçelerde görülen bitkinin kozalakları umumiyetle şubat ve eylül ayları arasında olgunlaşmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 600 metreye kadar olan rakımlarda İzmit ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde japon sediri ve japon kadife çamı adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca gizli parçalar anlamına gelir ve bu bağlamda tohumların pullar tarafından örtülmesine işaret etmektedir. Tür adı Latince Japonya anlamına gelir ve açık bir şekilde türün Japonya endemiği olmasına dikkat çekmektedir. Özgün tanımda bu “Habitat in Iaponia” olarak belirtilmiştir.

Tıp

Reçinesi temizleyicidir ve bel soğukluğu tedavisinde kullanılmıştır.

Bilgi

Japonya’nın milli ağacıdır. Ayrıca yaprakları aromatiktir ve tütsü çubuğu yapımında kullanılmaktadır. Bunun yanında ahşabı çürümeye dayanıklıdır.

Fotoğrafları