İçeriğe geç

Crupina vulgaris (Kır gelindöndüreni)

Kır gelindöndüreni


Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Gelindöndüren › Kır gelindöndüreni

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa, Asya ve kuzey Afrika’da yayılış gösterir. Günümüzde dünyanın büyük bölümünde işgalci tür statüsündedir.

Genel bilgiler

120 cm büyüyebilir. Gövde incedir. Çıkıntılı gövde çok dallıdır ve alt bölümde yapraksıdır. Taban yaprakları düz, tırtıklı ya da bölünmüş, yüzeyi kaba tüylü ve kenarları kıllıdır. Bunlar genellikle çiçeklenme zamanı solar. Gövde yaprakları 3,5 cm uzunluğunda ve kıllı kenarlı ve dar loblara bölünmüştür. Çiçek başı ince ve 1 ila 2 cm uzunluğundadır. Genellikle bir tanesi verimli olan beş adet çiçekçik taşır. Çiçekler mor renklidir. Büyük bir kapçığa sahiptir, 1,6 cm. uzunluğunda ve varil biçimli kapçığın, uzun ve kahverengi ya da siyah kıllı sorgucu olur. Bir bitki ortalama 130 kapçık üretir. Kapçık silindirik, sıkıştırılmış değil, taban yuvarlak kesik, hilum neredeyse merkezde oval daireseldir.

Gözlem

Çalılık, orman açıklıkları ve tarlalarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kır gelindöndüreni.

Çiçek zamanı

Mayıs-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Felemenkçe “sürüngen” anlamına gelir. Kapçığın siyah sorgucu böcek ayaklarına benzer ve rüzgarda sürüklenen kapçık bir böceğin koşmasını andırır. Tür adı Latince “yaygın” anlamına gelir. Türün, cins özelinde daha geniş yayılış alanına sahip olmasına işaret eder.

Fotoğrafları

Literatür

Dictionnaire des Sciences Naturelles, ed. 2, 12: 68. 1818. Pers. ex Cass.

Bir Yorum Yazın