Hüseyin Cahid Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Crupina vulgaris

Fotoğraf

Bakımı

Crupina vulgaris tek yıllık bir ottur. Geçirgen ve nemli toprağı, güneşli bölgeleri tercih eder.

Yetiştirme

Crupina vulgaris çayır, yamaç ve tarlalarda görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Common crupina, Bearded creeper, False saw wort, Starry scabious; Kır gelindöndüreni.

Etimoloji

Cins adı Felemenkçe sürünen (Aken’in siyah pappus’u böcek ayaklarına benzer ve rüzgarda sürüklenen aken bir böceğin koşmasını andırır); tür adı Latince ise yaygın anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Therophyte

Bölüm: Dicotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Asteranae
Takım: Asterales
Familya:
Cins: Crupina
Görüldüğü Yer: Kocaeli Kent Ormanı

Tanım

Dictionnaire des Sciences Naturelles, ed. 2, 12: 68. 1818.

Tanımlayan

Pers. ex Cass., 1818.

Bitki Veritabanları

       

Yapısı

Crupina vulgaris 120 cm. büyüyebilir. Stem incedir. Çıkıntılı stem çok dallıdır ve alt bölümde yapraksıdır. Taban yaprakları entire, tırtıklı ya da bölünmüş, yüzeyi kaba tüylü ve kenarları kıllıdır. Bunlar genellikle çiçeklenme zamanı solar. Stem yaprakları 3,5 cm. uzunluğunda ve kıllı kenarlı dar loblara bölünmüştür. Çiçek başı ince ve 1 ila 2 cm. uzunluğundadır. Genellikle bir tanesi fertil olan beş adet çiçekçik taşır. Korolla mor renklidir. Büyük bir meyve verir, 1,6 cm. uzunluğunda ve varil biçimli cypsela, uzun ve kahverengi ya da siyah kıllı pappus’u olur. Bir bitki ortalama 130 meyve üretir. Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Bibliyografya

1-) Kocaeli-Karamürsel-Yalakdere beldesi ve çevresinin florası; Meryem Sümeyye Yılancı, Mehmet Sağıroğlu; SAÜ. Fen Bil. Der. 17. Cilt, 3. Sayı, s. 407-425, 2013

Flora of Turkey

Plants 10-60 cm, unbranched except in inflorescence. Lower leaves up to 5 x 2 cm, ovate in outline, deeply pinnatifid to pinnate, segments narrowly linear, entire to fiantly serrate, rachis glabrous; upper leaves decreasing in size; branches of corymb leafless. Capitula pedunculate or sessile. Involucre fusiform when young, expanding to narrowly obconical, in fruit 14-23 x 7-12 mm; phyllaries elliptic, acute, striped green or purplish. Flowers pink or light purple, exceeding involucre; corolla tube bearing hairs whose walls are produced into lateral finger like recurved projections. Achenes cylindrical, 3-5 x 1,5-3 mm, with suborbicular median basal hilum. Outer pappus 4-7 mm. Fl. 5-7. Steppe, open places on uncultivated calcareous or clay soil, s.l.-2000 m. V:587.

Cinse ait diğer türler

Share

Yorum yazın