Crupina crupinastrum (Gelin döndüren)

derleyen:

cins:

Tanımı

20 ila 80 cm büyüyebilir. Yaprak bölümleri belirgin biçimde dişlidir. Alt yaprakların üst yüzeyi yünlüdür. Meyvede çiçek başı 14 ila 20 mm uzunluğunda ve 10 ila 23 mm genişliğindedir. Çiçekler kırmızı ya da mor renklidir. Kapçık ters yumurtamsı, sıkıştırılmış, 3,5 ila 5 mm uzunluğunda ve 1,5 ila 3 mm genişliğindedir. Dıştaki sorguç 5 ila 10 mm. uzunluğundadır. Çiçek başları 9 ila 15 çiçekçiklidir. Kapçık ters yumurtamsı, sıkıştırılmış, tabanı keskince omurgalı ve hilum darca eliptiktir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzası ve Kafkasya’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Çalılık, orman açıklıkları ve tarlalarda görülür. İl genelinde yaygın gözlemlenmiştir. Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar. 100 ila 1400 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde gelindöndüren adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Felemenkçe sürüngen anlamına gelir. Kapçığın siyah sorgucu böcek ayaklarına benzer ve rüzgarda sürüklenen kapçık bir böceğin koşmasını andırır. Tür adı Latince sürüngene benziyor anlamına gelir. Türün sorguçlarının siyah ayaklı böcekleri andırmasına işaret eder. Türün genel yaygın adı creeper olup, bu kelime de sürünen anlamı vermektedir.

Fotoğrafları