Crucianella imbricata (Kurak haçotu)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Özet

Crucianella imbricata (Kurak haçotu) genelde taşlık bölgelerde görülen ve bahar sonundan yaz başına kadar çiçek açan tek yıllık bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Gentianales

Gentiyan takımı

Rubiaceae

Kökboyagiller

Crucianella

Haçotu

Tanımı

Crucianella imbricata (Kurak haçotu) genellikle 8 ila 20 cm büyüyebilen tek yıllık bir bitkidir. Yapraklar 4 ila 6 arası sayıda halkavi dizilişli, en alttaki ters yumurtamsı eliptik, en üstteki mızraksı ila şeritsi, 1 ila 2,5 cm uzunluğunda, 1 ila 4 mm genişliğinde ve kıvrık kenarlıdır. Çiçek durumu uçta ya da bir ila birkaç adet yanal kısa saplı ya da sapsız başak halinde, 2 ila 8 cm uzunluğunda ve sıkıdır. Bırahte yumurtamsı mızraksı, 5 ila 8 mm uzunluğunda, 2 ila 3 mm genişliğinde, serbest, geniş bir damarla yuvarlak, sipsivri ve kenarları düzdür. Çiçekler dört parçalı, taç sarımsı, 3 ila 5 mm uzunluğunda ve bırahteyi aşar.

Gözlem bilgileri

Doğal olarak Yunanistan ile Türkiye arasında kalan bölgede yayılış gösterir. [HaritaSinonimler, Herbaryum] Çalılık, orman sınırı, kayalık ve kumlu yamaçlarda görülmektedir. Umumiyetle mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açmaktadır. Bitkiyi deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda Karamürsel ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adları

Dilimizde kurak haçotu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince küçük haç anlamına gelir. Cinsin halkavi yaprak dizilişine işaret etmektedir. Ayrıca Cruciata (sarılık otu) cinsi ile benzerliğine de işaret ediyor olabilir. Tür adı Latince kiremit dizilişli anlamına gelir ve açık bir şekilde türün çiçek kuruluna dikkat çekmektedir.

Fotoğrafları