Crucianella imbricata (Kurak haçotu)

Tanımı

Tek yıllık bir bitkidir. 8 ila 20 cm büyüyebilir. Yapraklar 4 ila 6 arası sayıda halkavi dizilişli, en alttaki ters yumurtamsı eliptik, en üstteki mızraksı ila şeritsi, 1 ila 2,5 cm uzunluğunda, 1 ila 4 mm genişliğinde ve kıvrık kenarlıdır. Başak uçta ya da bir ila birkaç adet yanal kısa saplı ya da sapsız başak halinde, 2 ila 8 cm uzunluğunda ve sıkıdır. Bırahte yumurtamsı mızraksı, 5 ila 8 mm uzunluğunda, 2 ila 3 mm genişliğinde, serbest, geniş bir damarla yuvarlak, sipsivri ve kenarları düzdür. Çiçekler dört parçalı, taç sarımsı, 3 ila 5 mm uzunluğunda ve bırahteyi aşar.

Gözlem bilgileri

Doğal olarak doğu Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Çalılık, orman sınırı, kayalık ve kumlu yamaçlarda görülür. Karamürsel ilçesinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde kurak haçotu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince küçük haç anlamına gelir. Cinsin halkavi yaprak dizilişine işaret eder. Ayrıca Cruciata (sarılık otu) cinsi ile benzerliğine de işaret ediyor olabilir. Tür adı Latince kiremit dizilişli anlamına gelir. Türün çiçek kuruluna işaret eder.

Fotoğrafları