Crucianella angustifolia (İnce haçotu)

derleyen:

Tanımı

25 ila 50 cm büyüyebilir. Gövde tüysüzdür. Yapraklar genelde 6 adet ve gövdenin etrafında halka biçiminde dizilidir. Aşağıdakiler şeritsi mızraksı, üsttekiler ise şeritsidir. Çiçek kurulu başak halinde, 2 ila 8 cm uzunluğunda, en üstteki sapsız, alttaki kısaca saplıdır. Bırahte mızraksı, 5 ila 9 mm uzunluğunda ve 1,5 ila 2 mm genişliğinde, tepede sivri ila sipsivridir. Çiçekler dört bölümlüdür. Taç soluk sarı renklidir.

Gözlem bilgileri

Doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Kayalık yamaç, makilik ve orman açıklıklarında görülür. Körfez ilçesinde gözlemlenmiştir. Haziran ve ağustos ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde ince haçotu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince küçük haç anlamına gelir. Cinsin halkavi yaprak dizilişine işaret eder. Ayrıca Cruciata (sarılık otu) cinsi ile benzerliğine de işaret ediyor olabilir. Tür adı Latince dar yapraklı anlamına gelir. Türün cins özelinde ayırt edici özelliğine işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Rubia angustifolia spicata”dır.

Fotoğrafları