Crocus sakariensis (Sakarya çiğdemi)

derleyen:

Tanımı

Crocus sakariensis (Sakarya çiğdemi) yakın zamanda tanımlanmakla birlikte Crocus speciosus türüne geri çağrılan bir türdür.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asparagales

Kuşkonmaz takımı

Iridaceae

Süsengiller

Crocus

Çiğdem

Tanımı

Crocus sakariensis (Sakarya çiğdemi), KEW’e göre Crocus speciosus‘un sinonimidir. Dolayısıyla bir süre sonra bu sayfa güncellenecektir. Korm gömleği zarsı ve tabanını yüzüksüzdür. Yapraklar 3 ila 4 arası sayıda ve 3 ila 6 mm genişliğindedir. Çiçek örtüsü tüpü 10 cm uzunluğunda, çiçek örtüsü bölümleri 30 ila 35 mm uzunluğundadır. Boğaz koyu sarı renklidir. Tepecik çok dallıdır ve başçıkları aşar. İplikçikler genellikle 4 ila 11 mm uzunluğunda ve sarı renklidir. Başçık çoğunlukla 1 ila 2 cm uzunluğunda ve sarı renklidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak sadece Türkiye’de yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Ormanlık alanlarda görülen bitki umumiyetle ekim ve kasım ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi 100 ila 200 metreye kadar olan rakımlarda Kandıra ilçesinde gözlemlemek mümkündür. Kocaeli ilinde sadece bu ilçede ve birkaç metrekarelik alanda görülmüştür ancak görüldüğü bölgede yoğun piknik faaliyetleri görülmüştür. Bu nedenle türün ilimizdeki varlığı bu kapsamda tehdit altındadır.

Türkçe adı

Dilimizde sakarya çiğdemi adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Tanrı Hermes’in arkadaşı Crocus’un (κρόκος) adını taşımaktadır. Bir gün iki arkadaş disk atma alıştırması yaparken Hermes, kazayla Crocus’u öldürür. Crocus’un öldüğü yerden küçük bir çiçek çıkar, Crocus’un kanı çiçeğe dökülür. Çiçeğin merkezinde görülen kırmızı renkli uzantılar (ercik) Crocus’un kanıdır. Bitkinin adı ile ilgili ikinci rivayette ise; Crocus adında bir genç orman perisi, Smilax adında bir çoban kıza âşık olur ancak aşkı karşılıksız kalır ve bu aşk nedeniyle tükenerek çiğdem çiçeğine dönüşür ya da öldüğü yerden çiğdem çiçekleri çıkar. Bu hikâyede adı geçen çoban kız Smilax ise, tırmanıcı Smilax (melocan) bitkisine dönüşür. Son rivayet ise Zeus ve Hera’nın birlikte uzandığı çimenlerin arasından, onların aşklarının yüceliği ile çıkmıştır. Diğer yandan kelime, günümüzde zerdeçal olarak bilinen Curcuma cinsinin Sanskritçe adı olan kunkumam ile hayli yakındır. Kelime zerdeçalın safran sarısı olan rengine dikkat çekmektedir ve ilişki de renk üzerinden kurulmuştur.

Tür adı Latince Sakarya anlamına gelir ve açık bir şekilde türün tip yerine işaret eder.

Fotoğrafları


Yorumlar

 1. Hacer avatarı

  Merhaba bu bitki Kocaeli dışında farklı bir bölgede de görülüyor mu? Sadece Kocaeli’ne ait bir bitki midir?

  1. Bitki ilk defa Sakarya’da dar bir alanda keşfedilerek tanımlandı. Kocaeli’deki popülasyonu ben keşfettim. Dolayısıyla Sakarya ve Kocaeli’de olmak üzere oldukça dar olan iki ayrı noktadan bilinen bir bitki. Yani bir “dar endemik”.

 2. Muammer Yılmaz avatarı
  Muammer Yılmaz

  İstanbul’da gördüm, sanırım aynısı. lenste arama yapınca bu çıktı

 3. Görkem şimşek avatarı
  Görkem şimşek

  Kaz dağlarnda da mevcut

Görüşünüzü Yazın