Buradasınız: Ana sayfa » Crocus sakariensis

Crocus sakariensis

Sakarya çiğdemi

Bakımı

Crocus sakariensis çok yıllık bir ottur. nemli toprağı, güneşligölgeli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Crocus sakariensis çalılıkaçık orman ve ormanlık alanlarda görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Sangarios crocus; Sakarya çiğdemi.

Etimoloji

Cins adı Yunanca çiğdem; tür adı ise Latince Sakarya anlamına gelir.

Bitki Tarihi

Tanrı Hermes’in arkadaşı Crocus’un (κρόκος) adını taşımaktadır. Bir gün iki arkadaş disk atma alıştırması yaparken Hermes, kazayla Crocus’u öldürür. Crocus’un öldüğü yerden küçük bir çiçek çıkar, Crocus’un kanı çiçeğe dökülür. Çiçeğin merkezinde görülen kırmızı renkli uzantılar (stamen) Crocus’un kanıdır. Bitkinin adı ile ilgili ikinci rivayette ise; Crocus adında bir genç orman perisi Smilax’a âşık olur ancak bu aşk nedeniyle tükenerek çiğdem çiçeğine dönüşür. Bu hikâyede adı geçen orman perisi Smilax ise, tırmanıcı Smilax (melocan) bitkisine dönüşür.

Endemizm

Bu tür doğal olarak sadece Türkiye sınırlı içinde görülmektedir. Endemik.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Monocots
Ordo: Asparagales
Familia: Iridaceae
Subfamilia: Crocoideae
Tribus: Croceae
Genus: Crocus
Sectio: Nudiscapus
Series: Speciosi
Raunkiaer: Geophyte

Video

Literatür

International Rock Gardener 52: [28]. 2014. Rukšāns.

Fotoğrafları

Yapısı

Crocus sakariensis çiçekleri leylak tonlarda, damarlar belirgin, çiçek merkezi sarı, çiçeklerin alt kısmı ve çiçek tüpünün üst tarafları daha koyu renkte noktalı kahve çizgilidir. Stilus antherlerin üst ucundan, veya hemen altından bölünmeye başlayarak anterlerin çok üzerine çıkar ve yanlara doğru dökülür. Stilusun rengi sarı veya portakaldır. Anterler, filamentler ve boğaz sarıdır. Yapraklar 4-6 adet, 3-5mm. genişlikte, çiçeklenmenin hemen ardından büyümeye başlar. Diğer türlerde ise ilkbaharda çıkarlar. Tunik kağıtsı veya zarımsı, boyunsuz ve yüzükler belirgin değildir. Kültürel olarak çekici ve harika bir bahçe bitkisi olacağı kanısındayım. Harika bir stilus ve sapsarı boğazı ile herkesin ilgisini çeker. Düşük yükselti bitkisi olduğu için birçok bahçede kolaylıkla yetişebilir. Tek sorun yaprakların çiçeklenmenin hemen ardından büyümesi ve kışa gelişmiş yaprakları ile girmesidir. Bu durumda donma ihtimali çok yüksektir. Zira doğal ortamında çok düşük bir yükseltide yaşıyor. [kaynakEkim ve Kasım aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Flora of Turkey

The general description is the same as that of subsp. speciosus but with the following characteristics: corm tunics membranous, without basal rings, perianth tube up to 10cm long, perianth segments 30-35mm long, throat deep yellow. Stigma many-branched, well overtopping anthers. Leaves 3-6mm wide. 2n=?.
Habitat: In shade under Corylus and among young plantings in full sun, on humus-rich gravelly clay at 50m-150m altitude.
Flowering period: October to November.

Yorum yazın