Crocosmia × crocosmiiflora (Afrika yıldızı)

Tanımı

25 ila 90 cm büyüyebilir. Kormus 2 ila 3 cm çapındadır. Sitolonlar ince ve pulsudur. Yapraklar darca mızraksı, 30 ila 50 cm uzunluğunda ve 1 ila 2 cm genişliğindedir. Bunlar bitkinin tabanından çıkarlar ve gövdeden daha kısadırlar. Çiçek kurulu yatay olarak kemerli ve birkaç dallıdır. Bırahte 6 ila 10 mm uzunluğundadır. Çiçekler 5 cm çapında ve koyu turuncu renklidir. Kapsül 7 mm uzunluğunda ve 9 mm genişliğindedir. Tohumlar kahverengidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal bir tür değildir ve Crocosmia aurea ile Crocosmia pottsii türlerinden elde edilmiştir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Bahçe ve saksılarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Temmuz ve ağustos ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde afrika yıldızı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca safran kokulu anlamında gelir. Cinse bağlı türlerin çiçekleri kurutulup demlendiğinde güçlü bir safran kokusu yayarlar. Tür adı Latince Crocosmia çiçekli anlamına gelir. Tür her ne kadar Crocosmia cinsine bağlı olsa da vaktiyle Montbretia cinsi altında listeleniyordu.

Fotoğrafları