Crepis zacintha (Yamaç kıskısı)

derleyen:

cins:

Tanımı

20 ila 30 cm büyüyebilir. Çiçekli gövdeler 2 ila 1, yayılıcı dik ila dik, çizgili, oluklu ya da silindirik, yukarıda tüysüz ve altta havlı; zayıfça dallı ya da dalsız, üst bölümde dallıdır. Rozet yaprakları dikdörtgensi ters yumurtamsı, 4 ila 16 cm uzunluğunda ve 0,8 ila 4 cm genişliğinde, düzensiz az teleksi, dişli; terminal lob küt ve yanal loblardan daha büyüktür. Gövde yaprakları birkaç adet, sıklıkla kulaksıdır. Çiçek sapı 1 ila 3 cm. uzunluğunda ve boştur. Çiçek kafası yaklaşık 30 çiçek taşır. Çiçeklenme zamanı involukrum çan biçimindedir. Çiçekler sarı renklidir. Sorguç beyaz renklidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak güney Avrupa’da yayılış gösterir. Günümüzde batı Asya ve kuzey Amerika’da doğallaşma sürecindedir. [HaritaSinonimler] Yol kenarı, dere kenarı ve tarlalarda görülür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 400 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde yamaç kıskısı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca sandalet anlamına gelir. Cinsin kapçık yapısına işaret eder. Diğer bir çıkarsamaya göre Latince kaba anlamına gelir. Cinse bağlı bazı türlerin yaprakları serttir ve otçulları caydırmak için küçük dikensi yapılar barındırır. Tür adı Latince Zakintos adası anlamına gelir. İkili adlandırma öncesi adı “Cichorium verrucatum, zacintha”dır. Beri taraftan tür doğal olarak İtalya, Balkanlar ve Türkiye’de görülür.

Fotoğrafları