İçeriğe geç

Crepis micrantha (Yedi kıskısı)

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Kıskıs › Yedi kıskısı

Nadir bitki.

30 ila 80 cm büyüyebilir. Çiçekli gövdeler dik, oluklu, boş, yeşil, zaman zaman alt bölümde mor, ince; zayıfça dallı ve dallar yayılıcı diktir. Alt gövde yaprakları dikdörtgensi ila ters yumurtamsı, 5 ila 20 cm uzunluğunda ve 1,5 ila 8 cm genişliğinde, derin teleksi ila az teleksi, aralıklı dişli ya da yırtık, tepede sivri ila küttür. Orta ve üst gövde yaprakları ters yumurtamsı ila dikdörtgensi, 1,5 ila 14 cm uzunluğunda ve 0,3 ila 4 cm genişliğinde, düz ila dişli, tepede sivri ila sipsivri, sarılıcı ve kulaksı ya da okbaşı biçimindedir. Çiçek sapı 3 cm uzunluğundadır. Çiçeklenme zamanı involukrum çan biçimindedir. Çiçekler sarı renklidir. Kapçık kahverengimsi sarı renklidir. Sorguç beyaz renklidir.

Bitki doğal olarak Balkanlar, Ortadoğu ve Kafkasya’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler]

Kayalık alanlar, yamaçlar, orman açıklıkları ve tarlalarda görülür. Gebze ve Kandıra ilçelerinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir.

Dilimizde Yedi kıskısı adı ile bilinmektedir.

Mayıs ve ağustos ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1400 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Doğan, Hüseyin (2022). Crepis micrantha (Yedi kıskısı) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/crepis-micrantha/ Erişim tarihi: 29 January 2023

Bir Yorum Yazın