İçeriğe geç

Crepis micrantha (Yedi kıskısı)


Anahtar kelimeler: Nadir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Kıskıs › Yedi kıskısı

Dağılımı

Bitki doğal olarak Balkanlar, Ortadoğu ve Kafkasya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

30 ila 80 cm büyüyebilir. Çiçekli gövdeler dik, oluklu, boş, yeşil, zaman zaman alt bölümde mor, ince; zayıfça dallı ve dallar yayılıcı diktir. Alt gövde yaprakları dikdörtgensi ila ters yumurtamsı, 5 ila 20 cm uzunluğunda ve 1,5 ila 8 cm genişliğinde, derin teleksi ila az teleksi, aralıklı dişli ya da yırtık, tepede sivri ila küttür. Orta ve üst gövde yaprakları ters yumurtamsı ila dikdörtgensi, 1,5 ila 14 cm uzunluğunda ve 0,3 ila 4 cm genişliğinde, düz ila dişli, tepede sivri ila sipsivri, sarılıcı ve kulaksı ya da okbaşı biçimindedir. Çiçek sapı 3 cm uzunluğundadır. Çiçeklenme zamanı involukrum çan biçimindedir. Çiçekler sarı renklidir. Kapçık kahverengimsi sarı renklidir. Sorguç beyaz renklidir.

Gözlem

Kayalık alanlar, yamaçlar, orman açıklıkları ve tarlalarda görülür. Gebze ve Kandıra ilçelerinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir.

Yaygın adları

Yedi kıskısı.

Çiçek zamanı

Mayıs-Ağustos ayları.

Yükseklik

0-1400 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “sandalet” anlamına gelir. Cinsin kapçık yapısına işaret eder. Diğer bir çıkarsamaya göre Latince “kaba” anlamına gelir. Cinse bağlı bazı türlerin yaprakları serttir ve otçulları caydırmak için küçük dikensi yapılar barındırır. Tür adı Antik Yunanca “küçük çiçekli” anlamına gelir. Türün, cins özelinde çiçeklerinin küçük olmasına işaret eder.

Literatür

Flora URSS 29: 684. 1964. Czerep.

Bir Yorum Yazın