İçeriğe geç

Crataegus pseudoheterophylla (Öküz götü)

Öküzgötü


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitkiİran-Turan elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Gül takımı › Gülgiller › Alıç › Öküz götü

Dağılımı

Bitki doğal olarak batı Asya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

Yaprakları genellikle mavimsidir. Verimli sürgünlerde derince üç lobludur. Çok sayıda diken görülür. Bunlar uzunlamasına ve yapraksıdır. Yapraklar 3,5 cm. uzunluğunda ve 3,5 cm. genişliğindedir. Yaprak sapı 3,5 cm uzunluğundadır. Çiçek kurulu 10 ila 15 arası sayıda çiçek bulundurur. Çiçekler beyaz renkli, 17 mm çapındadır. Çanak yaprak mızraksıdır. 1 ila 2 arası boyuncuk görülür. Meyve kırmızı, elipsoit ve 10 ila 12 mm uzunluğundadır. Popüler bir süs bitkisidir.

Gözlem

Dere kenarı ve ormanlık alanlarda görülür. Başiskele ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir. Görseller Krzysztof Ziarnek’in izni ile kullanılmıştır.

Yaygın adları

Öküzgötü.

Çiçek zamanı

Mayıs-Haziran ayları.

Yükseklik

500-1500 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “dayanıklı” anlamına gelir. Cinsin kalın odunsu yapısına atıftır. Daha kabul edilebilir bir yoruma göre Antik Yunanca “sağlam diken” anlamına gelir, cinsin bazı üyelerinde dikenler görülür. Cinsin Türkçe yaygın adı “alıç” Farsça kökenlidir, aynı dilde “alu” erik anlamına gelir, “aluç” ise küçük erik. Tür adı Antik Yunanca “sözde Crataegus heterophylla” anlamına gelir. İki tür arasındaki benzerliğe işaret eder.

Mutfak

Meyveler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir.

Fotoğrafları

Literatür

Flora USSR; 1934 506, t.30,f.5 1939. Pojark.

Bir Yorum Yazın