Crataegus pseudoheterophylla (Öküz götü)

derleyen:

Tanımı

Yaprakları genellikle mavimsidir. Verimli sürgünlerde derince üç lobludur. Çok sayıda diken görülür. Bunlar uzunlamasına ve yapraksıdır. Yapraklar 3,5 cm. uzunluğunda ve 3,5 cm. genişliğindedir. Yaprak sapı 3,5 cm uzunluğundadır. Çiçek kurulu 10 ila 15 arası sayıda çiçek bulundurur. Çiçekler beyaz renkli, 17 mm çapındadır. Çanak yaprak mızraksıdır. 1 ila 2 arası boyuncuk görülür. Meyve kırmızı, elipsoit ve 10 ila 12 mm uzunluğundadır. Görseller Krzysztof Ziarnek’in izni ile kullanılmıştır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak batı Asya’da yayılış gösterir. [Harita] Dere kenarı ve ormanlık alanlarda görülür. Başiskele ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir. Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar. 500 ila 1500 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde öküzgötü adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca dayanıklı anlamına gelir. Cinsin kalın odunsu yapısına atıftır. Daha kabul edilebilir bir yoruma göre Antik Yunanca sağlam diken anlamına gelir, cinsin bazı üyelerinde dikenler görülür. Cinsin Türkçe yaygın adı alıç Farsça kökenlidir, aynı dilde alu erik anlamına gelir, aluç ise küçük erik. Tür adı Antik Yunanca sözde Crataegus heterophylla anlamına gelir. İki tür arasındaki benzerliğe işaret eder.

Gıda

Meyveler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir.

Fotoğrafları