İçeriğe geç

Crataegus pentagyna (Kömüş dikeni)

Bitkiler › Gül takımı › Gülgiller › Alıç › Kömüş dikeni

Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Avrupa-Sibirya elementiAsgari endişe (LC).

3 ila 8 metre büyüyebilir. Dikenler 1 cm uzunluğunda ve seyrektir. Yapraklar ters yumurtamsı ila genişçe yumurtamsı, üst yüzey tüysüz, koyu yeşil, alt yüzeyi havlı ve açık yeşil renklidir. Yaprak sapı 1 ila 3 cm uzunluğundadır. Salkım bileşik ve çok çiçeklidir. Çiçekler 12 ila 17 mm çapındadır. Çanak yapraklar 1 ila 1,5 mm uzunluğunda, genişçe üçgensidir. 3 ila 5 arası boyuncuk görülür. Meyve siyah ya da siyahımsı mor renkli, 10 mm uzunluğunda ve küresel elipsoittir.

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler]

Ormanlık alanlarda görülür. Kartepe ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir. Görseller Krzysztof Ziarnek’in izni ile kullanılmıştır.

Dilimizde Kömüş dikeni adı ile bilinmektedir.

Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Meyveler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir.

Meyveler ve çiçekler, doğrudan ve hafif bir kalp toniği görevi görmenin yanı sıra hipotansif bir etkiye sahiptir. Özellikle yüksek kan basıncı ile birlikte zayıf kalp tedavisinde endikedirler. Etkili olması için uzun süreli kullanım gereklidir.

Doğan, Hüseyin (2022). Crataegus pentagyna (Kömüş dikeni) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/crataegus-pentagyna/ Erişim tarihi: 29 January 2023

Bir Yorum Yazın