İçeriğe geç

Crataegus pentagyna (Kömüş dikeni)

Kömüş dikeni


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Avrupa-Sibirya elementiAsgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Gül takımı › Gülgiller › Alıç › Kömüş dikeni

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

3 ila 8 metre büyüyebilir. Dikenler 1 cm uzunluğunda ve seyrektir. Yapraklar ters yumurtamsı ila genişçe yumurtamsı, üst yüzey tüysüz, koyu yeşil, alt yüzeyi havlı ve açık yeşil renklidir. Yaprak sapı 1 ila 3 cm uzunluğundadır. Salkım bileşik ve çok çiçeklidir. Çiçekler 12 ila 17 mm çapındadır. Çanak yapraklar 1 ila 1,5 mm uzunluğunda, genişçe üçgensidir. 3 ila 5 arası boyuncuk görülür. Meyve siyah ya da siyahımsı mor renkli, 10 mm uzunluğunda ve küresel elipsoittir.

Gözlem

Ormanlık alanlarda görülür. Kartepe ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir. Görseller Krzysztof Ziarnek’in izni ile kullanılmıştır.

Yaygın adları

Kömüş dikeni.

Çiçek zamanı

Mayıs-Haziran ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “dayanıklı” anlamına gelir. Cinsin kalın odunsu yapısına atıftır. Daha kabul edilebilir bir yoruma göre Antik Yunanca “sağlam diken” anlamına gelir, cinsin bazı üyelerinde dikenler görülür. Cinsin Türkçe yaygın adı “alıç” Farsça kökenlidir, aynı dilde “alu” erik anlamına gelir, “aluç” ise küçük erik. Tür adı Antik Yunanca “beş tohumlu” anlamına gelir. Meyvesinin beş (meyve zaman zaman üç ya da dört tohumlu da olabilir) tohumlu olmasına işaret eder.

Mutfak

Meyveler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir.

Geleneksel tıp

Meyveler ve çiçekler, doğrudan ve hafif bir kalp toniği görevi görmenin yanı sıra hipotansif bir etkiye sahiptir. Özellikle yüksek kan basıncı ile birlikte zayıf kalp tedavisinde endikedirler. Etkili olması için uzun süreli kullanım gereklidir.

Fotoğrafları

Literatür

Species plantarum, editio quarta; 1797 1006 1799. Waldst. & Kit. ex Willd.

Bir Yorum Yazın