İçeriğe geç

Crassula tillaea (Kırasula)

Kırasula


Dolaşım

Bitkiler › Taşkıran takımı › Damkoruğugiller › Kırasula › Kırasula

Dağılımı

Bitki Avrupa, Ortadoğu ve kuzey Afrika’da doğal olarak yayılış gösterir.

Genel bilgiler

Sıklıkla küme halinde görülen tek yıllık bir bitkidir. Gövde 1 ila 5 cm uzunluğundadır. Yapraklar yumurtamsı dikdörtgensi, kalın, 1 ila 1,5 mm uzunluğunda, karşılıklı dizilişli ve kaynaşıktır. Çiçekler yaprak koltuklarında 1 ila 2 adettir. Çiçek sapı 0,5 mm uzunluğundadır. Çanak yapraklar 0,8 mm uzunluğunda ve mukronattır. Taç yapraklar beyazımsı ve 0,7 mm uzunluğundadır. Folikül 0,5 mm uzunluğundadır ve 1 ila 2 arası sayıda tohum taşır. Erken dönemde yeşil olan bitki, zamanla turuncuya ve en sonunda kırmızıya döner.

Gözlem

Kumlu bölgeler, orman sınırları ve nemli çayırlarda görülür. Hayli küçük bir türdür ve görülmesi güçtür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kırasula.

Çiçek zamanı

Mart-Nisan ayları.

Yükseklik

0-200 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “kalın” anlamına gelir. Cinsin etli yaprak yapısına işaret eder. Cinsin Türkçe adı olan “kırasula” kelimesi de bilimsel adından çıkarılmıştır. Bitkiler ticari olarak “yeşim bitkisi” adı ile dolaşımdadır. Tür adı ise Latince “Michelangelo Tilli‘ye” anlamına gelir. 10 Nisan 1655 – 13 Mart 1740 tarihleri arasında yaşamış İtalyan bitki bilimci.

Fotoğrafları

Literatür

A Flora of the Island of Jersey 87. 1903. Lest.-Garl.

Bir Yorum Yazın