Crambe maritima (Deniz lahanası)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Özet

Crambe maritima (Deniz lahanası) deniz kenarında görülen, genelde yaz aylarında çiçek açan ve bazı bölgelerde tüketilen bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Brassicales

Turp takımı

Brassicaceae

Turpgiller

Crambe

Akyumak

Tanımı

Crambe maritima (Deniz lahanası) sağlam yapılı, etli, kalın köklü ve çıplak çok yıllık bir bitkidir. Genellikle 30 ila 70 cm büyüyebilir ve 60 cm genişliğe ulaşabilir. Alt yapraklar dalgalı dişli ila düzensiz az teleksidir. Taç yaprak beyaz renkli ve 6 ila 10 mm uzunluğundadır. Çiçek sapı 8 ila 26 mm uzunluğundadır. Tohum 4 ila 5 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Karadeniz, Baltık Denizi ve Atlas Okyanusu kıyılarında yayılış gösterir ancak günümüzde Amerika kıtasında da doğallaşmıştır. [HaritaSinonimler] Deniz kenarında görülen bitki umumiyetle haziran ve temmuz ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 50 metreye kadar olan rakımlarda Kandıra ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde deniz lahanası adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca çekmiş anlamına gelir. Cinsin yapraklarının zamanla küçülmesine işaret eder. Kelime lahana için kullanılan geleneksel kelimedir. Tür adı Latince deniz anlamına gelir ve açık bir şekilde türün habitat tercihine dikkat çekmektedir. Özgün tanımda bu “Habitat ad littora Oceani septentrionalis” olarak belirtilmiştir.

Gıda

Genç yapraklar, tomurcuklar ve sürgünler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Bunun yanında kökü nişasta ve şeker açısından zengindir ve pişirilerek tüketilebilir.

Fotoğrafları