Crambe maritima (Deniz lahanası)

Tanımı

Sağlam yapılı ve çıplak çok yıllık bir bitkidir. 30 ila 70 cm büyüyebilir ve 60 cm genişliğe ulaşabilir. Alt yapraklar dalgalı dişli ila düzensiz az teleksidir. Taç yaprak beyaz renkli ve 6 ila 10 mm uzunluğundadır. Çiçek sapı 8 ila 26 mm uzunluğundadır. Tohum 4 ila 5 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Karadeniz, Baltık Denizi ve Atlas Okyanusu kıyılarında yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Deniz kenarında görülür. Kandıra ilçesinde gözlemlenmiştir. Haziran ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 50 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde deniz lahanası adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca çekmiş anlamına gelir. Cinsin yapraklarının zamanla küçülmesine işaret eder. Kelime lahana için kullanılan geleneksel kelimedir. Tür adı Latince deniz anlamına gelir. Türün habitat tercihine işaret eder. Özgün tanımda bu “Habitat ad littora Oceani septentrionalis” olarak belirtilmiştir.

Gıda

Genç yapraklar, tomurcuklar ve sürgünler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Kökü nişasta ve şeker açısından zengindir ve pişirilerek tüketilebilir.

Fotoğrafları