İçeriğe geç

Cotinus coggygria (Duman ağacı)

Duman ağacı


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Süs bitkisi, Boya bitkisiAsgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Akçaağaç takımı › Menengiçgiller › Boyacısumağı › Duman ağacı

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa’dan Çin’e kadar olan bölgede yayılış gösterir.

Genel bilgiler

5 ila 7 metre büyüyebilir. Yapraklar 8 cm uzunluğunda, oval ve yeşil renklidir. Yapraklar 3 ila  cm uzunluğunda, yuvarlak ila ovaldir ve güz aylarında sarı ila kırmızı arası renklere döner. Çiçekler 15 ila 30 cm uzunluğundaki çiçek kurulunda çok sayıda, sarı renkli ve salkım halindedir. Çanak yapraklar 1,5 mm uzunluğundadır. Meyve eğikçe ters yumurtamsıdır. Popüler bir süs bitkisidir.

Gözlem

Çalılık ve ormanlık alanlarda görülür. Kocaeli genelinde kamu alanlarına dikilmiştir. Kartepe ve İzmit ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Duman ağacı, Pamuklu sumak, Boyacı sumağı, Sarı boya, Sarı can, Sarı yaprak. Tohum zamanı pembe, mor, beyaz gibi çeşitli renklerde tüyler belirir ve uzaktan bakıldığında ağaçtan duman çıkıyormuş izlenimi verir.

Çiçek zamanı

Nisan-Haziran ayları.

Yükseklik

0-1200 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “yabani zeytin” anlamına gelir. Ağaçtan morumsu bir renk elde edilir. “cotinus” kelimesinin, Antik Yunanca kokkinos (κόκκινος) kelimesinden gelmesi muhtemeldir. Kelime “canlı kırmızı” anlamına gelir ve bitkinin güz aylarda yapraklarının aldığı kırmızı renge işaret ediyor olabilir. Tür adı Antik Yunanca “morumsu kırmızı” anlamına gelir. Bitkinin yapraklarının güz aylarında aldığı parlak renklere işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Cocconilea coccygria”dır.

Tarihi

Plinius: “coccygia” olarak bilinen ağaç pappusları (sorguç) belirdiğinde meyvesi kaybolur, bu başka bir ağaçta görülmez (Burada kastedilen tohumların pappusların içinde görünemez halde olduğudur, gerçekte tohumlar kaybolmaz).

Mutfak

Yaprakların yenilebilir olduğu rapor edilir.

Geleneksel tıp

Safra söktürücü, ateş düşürücüdür ve gözle ilgili çeşitli rahatsızlıklarda başvurulur.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Yaprak ve çiçeklerden elde edilen yağ mango kokusuna sahiptir. Kök ve gövdeden sarı boya elde edilir.

Fotoğrafları

Literatür

Flora Carniolica, Editio Secunda 1: 220. 1771. Scop.

Bir Yorum Yazın