Cota tinctoria (Boyacı papatyası)

derleyen:

cins:

Tanımı

20 ila 60 cm büyüyebilir. Grimsi yeşil ila beyazımsı, seyrek ya da yoğun biçimde tüyle kaplı ya da zaman zaman neredeyse tamamen tüysüzdür. Gövde tabandan dallı, dik ve dallar tek başlıdır. Yapraklar 2 ila 3 arası derin teleksidir. Çiçek başları ışınsal ya da disksidir. İnvolukrum 1 cm genişliğinde, seyrek ya da yoğun biçimde kaba tüylü, iç filariler kahverengi kenarlı ve tepede kirpiklidir. Dilsi çiçekler sarı renkli ve yaklaşık 20 adettir. Hoş kokusu nedeniyle popüler bir süs bitkisidir. Güneşli bölgeleri, nemli ya da kuru toprakları tercih eder.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa ve batı Asya’da yayılış gösterir. Günümüzde kuzey Amerika’da da doğallaşmıştır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Çalılık ve tarlalarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Mayıs ve eylül ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde boyacı papatyası adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı İtalyanca küçük fincan anlamına gelir. Disk çiçeklerinin yapısına işaret eder. Tür adı Latince boya anlamına gelir. Türün geleneksel olarak boya için kullanıldığına işaret eder.

Gıda

Çiçek başlarından çay yapılır.

Tıp

Spazm çözücü, terletici, kusturucu, adet akışı teşvik edici ve deri kabartıcıdır. Lapa haline getirilerek hemoroide uygulanır. Yapraklar böcek sokmalarına karşı etkilidir.

Bilgi

Çiçeklerinden sarı boya elde edilir.

Fotoğrafları