İçeriğe geç

Cosmos sulphureus (Sülfür kozmos)

Sülfür kozmos


Anahtar kelimeler: Süs bitkisi, Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Kozmos › Sülfür kozmos

Dağılımı

Bitki doğal olarak güney ve orta Amerika kıtasında yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümüne yayılmıştır.

Genel bilgiler

Tek yıllık bir bitkidir. 30 ila 200 cm büyüyebilir. Yaprak sapı 1 ila 7 cm uzunluğunda; yaprak ayası 5 ila 25 cm uzunluğunda, en uçtaki lob 2 ila 5 mm genişliğinde, yaprak kenarı seyrekçe kirpikli ve yaprak ucu sivri çıkıntılıdır. Çiçek kurulu sapı 10 ila 20 cm uzunluğunda, küçük çanak bırahteleri yayılıcı yükselici, şeritsi bizsi, 5 ila 10 mm uzunluğunda ve sivri uçludur. İnvolukrum 6 ila 10 mm çapında, filariler dik, dikdörtgensi mızraksı, 9 ila 18 mm uzunluğunda ve sivri ila yuvarlak uçludur. Dilsi çiçekler sarı ila kırmızı turuncu renkli, ayası ters yumurtamsı, 18 ila 30 mm uzunluğunda, ucu kesik ve minik dişlidir. Disk çiçekleri 6 ila 7 mm uzunluğundadır. Kapçık 1,5 ila 3 cm uzunluğundadır ve sorguç görülmez.

Gözlem

Tahrip edilmiş araziler, yol kenarı ve bahçelerde görülür. Körfez ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Sülfür kozmos.

Çiçek zamanı

Temmuz-Eylül ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “dünya” anlamına gelir. Cosmos kelimesi bu dilde hem dünyayı hem de dünyanın ahengini belirtir. Cinsin çiçek başları dünyayı ve ahengi simgeler. Tür adı Latince “sülfür” anlamına gelir. Türün çiçek rengine işaret eder.

Fotoğrafları

Literatür

Icones et Descriptiones Plantarum 1(3): 56, pl. 79. 1791. Cav.

Bir Yorum Yazın