İçeriğe geç

Cosmos bipinnatus (Kozmos)

Kozmos


Anahtar kelimeler: Süs bitkisi, Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Kozmos › Kozmos

Dağılımı

Bitki doğal olarak orta Amerika kıtasında yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümüne yayılmıştır.

Genel bilgiler

Tek yıllık bir bitkidir ancak yıllar boyunca aynı bölgede tohumları sayesinde yeniden boy gösterebilir. 60 ila 180 cm büyüyebilir. Çiçekler 5 ila 7 cm uzunluğunda, bırahteler ile çevrilmiş, pembe, mor ya da beyaz renkli olabilir. Dilsi çiçekler genellikle sekiz adettir. Gövde dallıdır ve yoğun biçimde sert trikomlu ya da nadiren çıplaktır. Yaprak sapı belirgin değildir, kanatlıdır ve 10 mm uzunluğundadır. Bazen de yaprak sapı hiç görülmez. Yapraklar şeritsi ipliksi ila darca şeritsi, 0,5 ila 1 mm uzunluğunda, uçları sivri, sert ancak keskin değildir. Yapraklar ipliksi bölümlere ayrılır. Kapçık siyah renkli, pürüzsüz ya da kısaca kıllıdır. Sorguç görülmez ya da onun yerine 2 ila 3 arası sayıda kılçık görülür.

Gözlem

Tahrip edilmiş araziler, yol kenarı ve bahçelerde görülür. Kandıra ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kozmos.

Çiçek zamanı

Temmuz-Eylül ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “dünya” anlamına gelir. Cosmos kelimesi bu dilde hem dünyayı hem de dünyanın ahengini belirtir. Cinsin çiçek başları dünyayı ve ahengi simgeler. Tür adı Latince “iki teleksi” anlamına gelir. Türün yaprak yapısına işaret eder.

Fotoğrafları

Literatür

Icones et Descriptiones Plantarum 1(1): 10, t. 14. 1791. Cav.

Bir Yorum Yazın