Site icon Kocaeli Bitkileri

Corylus maxima (Tombul fındık)

Tombul fındık

Corylus maxima: 25/09/2020; Taşoluk Vadisi; 330 m.; sulak alan. © Hüseyin Cahid Doğan

Özet

Corylus maxima (Tombul fındık) yenilebilir fındığı nedeniyle özellik Avrupa ve Batı Asya’da yetiştirilen bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Fagales

Kayın takımı

Betulaceae

Huşgiller

Corylus

Fındık

Tanımı

Corylus maxima (Tombul fındık) genellikle 6 ila 10 metre büyüyebilen bir bitkidir. Yapraklar yüreksi, kenarları dişli, ucu sivri, 7 ila 12 cm uzunluğunda ve 6 ila 10 cm genişliğindedir. Erkek kedicikler 5 ila 10 cm uzunluğunda ve sarı renklidir. Dişi kedicikler parlak kırmızı renkli ve 1 ila 3 mm uzunluğundadır. Meyveler 1,5 ila 2,5 cm uzunluğunda ve 1,2 ,ila 1,6 cm çapındadır. 1 ila 6 arası meyveden oluşan kümeler halindedirler. İnvolukrum 3 ila 5 cm uzunluğunda ve tüpsü olup fındığı tamamı ile kapatmaktadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Balkanlar ile Kafkasya arasında kalan bölgede yayılış gösterir. [HaritaSinonimler, Herbaryum] Ormanlık alanlarda ve dere kenarlarında görülen bitki umumiyetle şubat ve mart ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi 200 ila 800 metreye kadar olan rakımlarda il genelinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adları

Dilimizde tombul fındık adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca miğfer anlamına gelir. Hem fındığın biçimine hem de kabuğunun sert yapısına işaret eder. Tür adı Latince büyük anlamına gelir ve bu bağlamda türün cins özelinde büyüklüğüne işaret eder.

Gıda

Çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Protein ve doymamış yağ bakımından zengindir. Ayrıca manganez, bakır, E vitamini, tiamin ve magnezyum açısından zengindir.

Fotoğrafları

Exit mobile version