Site icon Kocaeli Bitkileri

Corydalis wendelboi subsp. congesta (Tarla kuşu)

Corydalis wendelboi

Corydalis wendelboi: 17/03/2019; İnönü Yaylası; 1050 m.; yayla. © Hüseyin Cahid Doğan

Tanımı

Çiçek kurulu yoğun ya da gevşek olabilir. Yapraklar gri yeşil renkli ve derince lobludur. Alt taç yaprak 2 ila 4 mm genişliğindedir. Taç beyaz, pembe, kestane ya da mor renkli olabilir, zaman zaman da iki renklidir. Tohumlar elaiosome adı verilen etli yapıya sahiptir, bu yapı karıncaların ilgisini çeker ve bu sayede bitki tohumlarını dağıtmış olur. Tohumlar kısa sürede canlılıklarını yitirir. Uygun koşullar altına bir ila üç ay arasında çimlenirler.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak sadece Türkiye’de yayılış gösterir. [Harita] Alpin çayırlar, çalılıklarda ve yamaçlarda görülür. Kartepe ve Başiskele ilçelerinde gözlemlenmiştir. Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar. 900 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde tarlakuşu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince tepeli toygar anlamın gelir. Cinsin çiçeklerinin Galerida cristata sorgucuna benzemesine işaret eder. Türkçe yaygın adı olan kazgagası da muhtemelen başka bir kuşa, kaza (Anser) işaret eder. Çiçeklerin taç yaprakları açık bir gagayı andırır ve ortasında dile benzer boyuncuk, tepecik lobu ve papilla uzanmaktadır. Tür 19 Eylül 1927 – 25 Eylül 1981 tarihleri arasında yaşamış Norveçli bitki bilimci Per Erland Berg Wendelbo’ya adanmıştır. Güneybatı Asya florası uzmanıdır, ayrıca ülkemizin doğrusunu da kapsayan bölgenin lale (Tulipa) ve süsenleri (Iris) ile ilgili çalışmalar yapmıştır. Alttür adı ise Latince yoğun anlamına gelir. Alttürün çiçeklerinin sıkışık dizilişine işaret eder.

Fotoğrafları

Exit mobile version