İçeriğe geç

Corydalis solida (Rumeli kazgagası)

Bitkiler › Düğünçiçeği takımı › Gelincikgiller › Kazgagası › Rumeli kazgagası

Tıbbi bitki.

25 cm büyüyebilir. Gövde diktir. Taç tek simetrili, mor kırmızı renkli, 15 ila 20 mm uzunluğundadır. Taç yaprak sayısı dörttür. İç taç yapraklar kısmen birleşik, dış taç yapraklar ise mahmuzludur. Mahmuz 9 ila 11 mm uzunluğundadır. Çanak yaprak sayısı ikidir. 6 adet ercik görülür. Ginekium 2 kaynaşmış karpelden oluşmaktadır. Çiçek kurulu10 ila 20 arası çiçek taşır. Yapraklar almaşlı dizilişli ve saplıdır. Alttaki gövde yaprağı pulsu, diğer 2 ila 3 arası yaprak genellikle iki üçlüdür. Meyve silikulaya benzer. Popüler bir süs bitkisidir. Tohumların kurumasına izin verilmemelidir, bu durumda canlılıklarını kaybederler.

Bitki doğal olarak batı Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Ormanlık alanlar, dere kenarı ve alpin çayırlarda görülür. Gölcük ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir.

Dilimizde Rumeli kazgagası adı ile bilinmektedir.

Nisan ve mayıs ayları arasında çiçek açar.

1000 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Kökü kaynatılarak tüketilebilir. Nişasta bakımından zengindir.

Çin tıbbında ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. Dahili olarak uykusuzluk giderici, uyarıcı ve ağrı kesici olarak, özellikle ağrılı adetlerde, travmatik yaralanmalarda ve lumbagoda yatıştırıcı olarak kullanılır. Kan basıncını düşürmek için kullanılır.

Zehirli bitkidir. Sadece uzman gözetiminde kullanılmalıdır. Yumru, hamile kadınlar için reçete edilmemelidir.

Doğan, Hüseyin (2022). Corydalis solida (Rumeli kazgagası) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/corydalis-solida/ Erişim tarihi: 29 January 2023

Bir Yorum Yazın