İçeriğe geç

Corydalis cava (Çayır kazgagası)

Çayır kazgagası


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Avrupa-Sibirya elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Düğünçiçeği takımı › Gelincikgiller › Kazgagası › Çayır kazgagası

Dağılımı

Bitki doğal olarak batı Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

15 ila 30 cm büyüyebilir. Gövde diktir ve zaman zaman tabanda dallıdır. Yapraklar almaşlı dizilişlidir. Çiçeklenme 5 ila 8 arası çiçek taşır. Bırahteler düz ve yarı sarılıcıdır. Çiçekler soluk sarı renklidir. Kapsüller oldukça darca eliptiktir. Tohumlar elaiosome adı verilen etli yapıya sahiptir ve bu nedenle karıncalar tarafından toplanarak bitkinin tohumlarını dağıtmasına yardımcı olur. Tohumlar canlılıklarını kısa sürede yitirir. Gölgeli bölgeleri ve nemli toprakları tercih eder.

Gözlem

Ormanlık alanlar, dere kenarı ve yamaçlarda görülür. Başiskele ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir.

Yaygın adları

Çayır kazgagası.

Çiçek zamanı

Nisan-Mayıs ayları.

Yükseklik

1300-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “tepeli toygar” anlamın gelir. Cinsin çiçeklerinin Galerida cristata sorgucuna benzemesine işaret eder. Türkçe yaygın adı olan “kazgagası” da muhtemelen başka bir kuşa, kaza (Anser) işaret eder. Çiçeklerin taç yaprakları açık bir gagayı andırır ve ortasında dile benzer boyuncuk, tepecik lobu ve papilla uzanmaktadır. Tür adı Latince “içbükey” ya da “içi boş” anlamına gelir. Yumru yapısına işaret eder. Özgün tanımda bu “radice tuberosa cava” olarak belirtilmiştir.

Geleneksel tıp

Yumru spazm çözücü, halüsinojenik ve nabız yavaşlatıcıdır. Parkinson tedavisinde kullanılır. Sadece uzman gözetiminde kullanılmalıdır.

Literatür

Flora Erlangensis 2: 44. 1811. (L.) Schweigg. & Körte

Bir Yorum Yazın