Coronilla varia (Körigen)

Tanımı

Halihazırda bazı kaynaklarda Securigera varia adı ile geçmektedir. 30 ila 60 cm büyüyebilir. Gövde dik ya da yükselici, dallı ve tüysüzdür. Taç çok simetrili, kırmızımsı, 10 ila 15 mm uzunluğundadır. Bayrakçık pembe, koyu damarlı, kanatçıklar ve kayıkçık beyaz renkli, kayıkçığın ucu koyu mordur. Çanak beş lobludur. Ercik sayısı on, karpel sayısı birdir. Çiçeklenme koltuklarda, uzun saplı, küremsi ve 5 ila 20 çiçeklidir. Yapraklar almaşlı dizilişli, kısa saplıdır. Yaprak 5 ila 10 çift arası yaprakçıktan oluşur. Yaprakçıklar eliptik ve düzdür. Meyve 3 ila 5 cm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Asya, kuzey Afrika ve Avrupa’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Kayalık yamaçlar, orman açıklıkları ve çalılıklarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Mayıs ve ağustos ayları arasında çiçek açar. 300 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde körigen adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince küçük taç anlamına gelir. Cinsin çiçeklerin taç biçiminde dizilmesine işaret eder. Tür adı Latince alacalı anlamına gelir. Türün çiçek rengine işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Securidaca dumetorum major, flore vario, siliquis articulatis”tir.

Gıda

Genç bireyler tüketilebilir.

Tıp

Taze ve kurutulmuş hali kalp uyarıcıdır. Kabuğu kaynatılarak kusturucu olarak kullanılır. Ezilerek romatizmalı eklemlere ve kramplara uygulanır.

Dikkat

Fotoğrafları