Coronilla varia (Körigen)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Özet

Coronilla varia (Körigen) genelde çalılıklarda görülen ve bahar ortasından yaz sonuna kadar çiçek açan çok yıllık bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Fabales

Bakla takımı

Fabaceae

Baklagiller

Coronilla

Burçak

Tanımı

Coronilla varia (Körigen) halihazırda bazı kaynaklarda Securigera varia adı ile geçmektedir. Genellikle 30 ila 60 cm büyüyebilen çok yıllık bir bitkidir. Gövde dik ya da yükselici, dallı ve tüysüzdür. Taç çok simetrili, kırmızımsı, 10 ila 15 mm uzunluğundadır. Bayrakçık pembe, koyu damarlı, kanatçıklar ve kayıkçık beyaz renkli, kayıkçığın ucu koyu mordur. Çanak beş lobludur. Ercik sayısı on, karpel sayısı birdir. Çiçeklenme koltuklarda, uzun saplı, küremsi ve 5 ila 20 çiçeklidir. Yapraklar almaşlı dizilişli, kısa saplıdır. Yaprak 5 ila 10 çift arası yaprakçıktan oluşur. Yaprakçıklar eliptik ve düzdür. Meyve 3 ila 5 cm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Batı Asya, Kuzey Afrika ve Avrupa’da yayılış gösterir ancak günümüzde dünyanın büyük bölümüne dağılmıştır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Kayalık yamaçlar, orman açıklıkları ve çalılıklarda görülen bitki umumiyetle mayıs ve ağustos ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi 300 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda igenelinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adları

Dilimizde körigen ve alaca taçotu adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince küçük taç anlamına gelir. Cinsin çiçeklerin taç biçiminde dizilmesine işaret eder. Tür adı Latince alacalı anlamına gelir ve açık bir şekilde türün çiçek rengine dikkat çekmektedir. İkili adlandırma öncesi adı “Securidaca dumetorum major, flore vario, siliquis articulatis”tir.

Gıda

Genç bireyler tüketilebilir.

Tıp

Taze ve kurutulmuş hali kalp uyarıcıdır. Ayrıca kabuğu kaynatılarak kusturucu olarak kullanılır. Bunun yanında ezilerek romatizmalı eklemlere ve kramplara uygulanır.

Dikkat

Fotoğrafları