Site icon Kocaeli Bitkileri

Coronilla scorpioides (Akrep burçağı)

Coronilla scorpioides

Coronilla scorpioides: 05/06/2023; Umuttepe; 354 m.; ormanlık. © Hüseyin Doğan

Tanımı

10 ila 50 cm büyüyebilir. Gövde yatık ila diktir. Yapraklar mat yeşil renkli, alttaki yapraklar basit, üstteki yapraklar üç yaprakçıklı ve tepedeki yaprakçık büyüktür. Çiçek kurulu 2 ila 5 çiçeklidir. Çiçekler sarı renkli ve 4 ila 8 mm uzunluğundadır. Meyve 2 ila 6 cm uzunluğunda ve 1 ila 2 mm genişliğindedir. Güneşli bölgeleri ve geçirgen toprakları tercih eder.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler] Tarlalar, çayırlar ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Mart ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde akrep burçağı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince küçük taç anlamına gelir. Cinsin çiçeklerin taç biçiminde dizilmesine işaret eder. Tür adı Antik Yunanca akrep gibi anlamına gelir. Türün meyveleri akrep kuyruğunu andırır. İkili adlandırma öncesi adı “Scorpoioides portulacae folio”dur.

Tıp

Meyve, sap ve yapraklar iltihap giderici ve yara iyileştiricidir. Meyveleri dövülerek iltihaplı yaralara lapa halinde uygulanır. Dallar kaynatılarak çocuklarda yara iyileştirici olarak kullanılır.

Bilgi

Yapraklarından indigo boyası elde edilir.

Fotoğrafları

Exit mobile version