Coreopsis grandiflora (Kız gözü)

Özet

Coreopsis grandiflora (Kız gözü) çarpıcı çiçekleri nedeniyle popüler olmuş ve ilimizde özellikle mezarlara dikilen bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asterales

Papatya takımı

Asteraceae

Papatyagiller

Coreopsis

Kızgözü

Tanımı

Coreopsis grandiflora (Kız gözü) genellikle 40 ila 60 cm büyüyebilen çok yıllık bir bitkidir. Kökler rizomludur ve bitki bu sayede küme oluşturabilir. Gövde dalsız ve çıplaktır. Yapraklar karşılıklı ya da almaşlı dizilişli ve çoğunlukla tabandadır. Çiçek kurulu sapı 8 ila 15 cm uzunluğundadır. Filariler mızraksı yumurtamsı ve 7 ila 9 mm uzunluğundadır. Dilsi ve disk çiçekleri sarı renklidir. Dilsi çiçekler 6 ila 12 arası sayıdadır. Bunların dış kenarında 4 ila 5 çentik bulunur. Kapçık 2 ila 3 mm uzunluğunda ve düz ya da düzensiz dişlidir. Güneşli bölgeleri ve geçirgen toprakları tercih eder.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Kuzey Amerika’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümüne yayılmıştır. [HaritaSinonimler] Doğal ortamında yol kenarı, tahrip edilmiş araziler ve kumlu bölgelerde görülmekle birlikte ülkemizde mezarlıklar, yol kenarı ve bahçelerde görülen bitki umumiyetle haziran ve ağustos ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda İzmit ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde kız gözü adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca tahtakurusu gibi anlamına gelir. Cinsin kapçıklarının Cimex cinsine bağlı böcekleri andırmasına işaret eder. Tür adı Latince büyük çiçekli anlamına gelir. Türün gösterişli çiçeklerine işaret eder.

Fotoğrafları