Cordyline australis (Kordilin)

Tanımı

20 metre büyüyebilir. Gövde 2 metre çapa ulaşabilir. Rizomlar mor kabukludur ve üç metreye kadar uzayabilir. Ağaç ilk çiçeklerini yaklaşık 6 yaşında iken açar. Yapraklar uzun, dar, 40 ila 100 cm uzunluğunda, 3 ila 7 cm genişliğinde ve kılıç biçimindedir. Çiçekler kokulu ve 60 ila 100 cm uzunluğundaki kurul içinde küme halindedir. Çiçek 5 mm çapındadır. Meyve beyaz renkli ve 5 ila 7 mm çapındadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Yeni Zelanda’da yayılış gösterir ancak peyzaj bitkisi olarak dünyanın büyük bölümüne yayılmıştır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Park ve bahçelerde peyzaj bitkisi olarak İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 100 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde kordilin ve lahana ağacı adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca sopa anlamına gelir. Bitkinin yer altındaki yumrularının yapısına işaret eder. Tür adı Latince güneyli anlamına gelir. Bitkinin coğrafi olarak güneyde yayılış göstermesine işaret eder.

Gıda

Kökü pişirilerek tüketilebilir. Kök ve gövdeler şeker bakımından zengindir. Sürgünler lahana gibi tüketilir.

Tıp

Kan temizleyici olarak tüketilir. Yapraklarının suyu kesik, çatlak ve yaralara uygulanır. Yaprakları demlenerek ishal tedavisinde kullanılır.

Fotoğrafları