Convolvulus cantabrica (Çadırçiçeği)

derleyen:

Tanımı

10 ila 50 cm kadar büyüyebilir. Tabanda odunsudur. Yapraklar basit, almaşlı dizilişli, mzıraksı ve her iki tarafı da tüylüdür. Geniş huni şeklindeki çiçekler çok simetrilidir ve uzun saplar ile yaprak koltuklarında sıralanmışlardır. Taç 15 ila 25 mm uzunluğunda ve soluk pembe rengindedir. Ancak bazen beyaz olarak da görülebilir. Çiçekler uçta ya da koltuklarda ve erseliktir. Küre biçimli meyveler 2 ila 4 arası tüylü kapsüller içinde tohum barındırır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler] Makilik, orman kenarları ve yamaçlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Nisan ve ağustos ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde çadır çiçeği adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince küçük sarılıcı anlamına gelir. Cinsin bazı üyelerine mahsus olan diğer bitkilere sarılıcı karakterlerine işaret eder. Tür adı Latince Kantabria anlamına gelir. Plinius, bitkinin Cantabri halkı (İspanya) tarafından keşfedildiğini yazmaktadır ve bu bilgi modern taksonomide aynen korunmuştur.

Fotoğrafları