Convolvulus arvensis (Tarla sarmaşığı)

Bitkiler › Patlıcan takımı › Tarlasarmaşığıgiller › Tarlasarmaşığı › Tarla sarmaşığı

Tıbbi bitki.

Yapraklar sarmal, ok ucu biçimli, 2-5 cm uzunluğunda, almaşlı dizilişli ve 1 ila 3 cm uzunluğunda sapa sahiptir. Çiçekler trompet şekillidir, beyaz ya da solgun pembe rengindedir ve 5 adet koyu pembe ışınsal çizgi görülür. Meyveler açık kahverengidir. Her meyvede iki tohum vardır. 2 metreye kadar uzayabilir. Gösterişli çiçeklerine rağmen hızlı büyümesi ve diğer bölgeleri işgal etmesi nedeniyle pek ilgi görmez. Tohumlar Ağustos ve Ekim arasında olgunlaşır. Ortalama beş yüz elli tohum üretir. Bu tohumlar olgunlaştıktan sonra su, sıcaklık ve hayvan midesi gibi değişik ortamlarda canlı kalabilir. Göç eden kuşların midesinde altı gün boyunca canlı kaldıkları için, göçmen kuşlar vasıtasıyla dağılırlar. Tohumlar olgunlaştıklarında doğrudan dışarı ekilebilir. Çiçekler erseliktir. Hayatta kalma konusundaki başarısı nedeniyle dünyanın ‘en kötü işgalci’ on bitkisi içinde yer alır. -29 dereceye kadar dayanıklıdır.

Bitki doğal olarak Avrupa ve Asya’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Her türden habitat alanında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Tarla sarmaşığı, Mamıza, Çadır çiçeği, Leksiotu, Hamıza, Babootu, Kaplumbağa otu, Kuzu sarmaşığı ve Tosbağaotu adları ile bilinmektedir.

Nisan ve eylül ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Yapraklarından yapılan çay örümcek ısırıklarına karşı kullanılır. Aynı zamanda çiçek ve yaprakları müshil işlevine sahiptir. Çiçeklerinden yapılan çay ateş düşürücüdür ve yaraları iyileştirmek için kullanılır. Kökü güçlü bir kusturucudur. Safra söktürücü, idrar söktürücü, müshildir. Köklerinden elde edilen su ateş tedavisinde kullanılır. Yapraklarından elde edilen çay örümcek ısırıklarına iyi gelir, ayrıca aşırı adet kanını azaltmakta kullanılır.

“Convolvulus arvensis (Tarla sarmaşığı)” için bir cevap

  1. Mahmut kaplan avatarı
    Mahmut kaplan

    Harika bilgiler teşekkürler

Görüşünüzü Yazın