İçeriğe geç

Consolida regalis subsp. paniculata (Horoz kuyruğu)

Horozkuyruğu


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiZehirli bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Düğünçiçeği takımı › Düğünçiçeğigiller › Mahmuzotu › Horoz kuyruğu

Dağılımı

Bitki doğal olarak batı Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

30 ila 80 cm büyüyebilir. Gövde dik, ince ve çatal dallıdır. Kökü oldukça uzundur ve bu nedenle kuraklığa dayanıklıdır. Salkım birkaç çiçekten oluşur. Yapraklar almaşlı dizilişli, derin kesikli şeritsi ve sivridir. Bırahteler düzdür ve saptan daha kısadırlar. İkincil bırahteler almaşlı dizilişlidir ve çiçeklerin tabanına erişmezler. Çiçekler 20 ila 26 mm uzunluğunda ve menekşe mavisi rengindedir. Mahmuz, üstteki çanak yapraktan daha uzundur. Taç üç lobludur ve yanal loblar yuvarlaktır. Folikül ters yumurtamsı dikdörtgensi, uzun gagalı ve yarı diktir. Güneşli bölgeleri ve kuru ya da nemli toprakları tercih eder.

Gözlem

Tarla, çayır ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Ekili alanlara bağlı olan tür bu alanlarda kullanılan ilaçlar nedeniyle sürekli kan kaybetmektedir.

Yaygın adları

Horozkuyruğu, Tarla hazeranı, Yabani kuş ayağı.

Çiçek zamanı

Haziran-Ağustos ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “pekiştirme” anlamına gelir. Cinsin yara iyileştirici özelliğine işaret eder. Türkçe adı olan “mahmuzotu”, ailenin büyük bölümünde görülen çiçeklerin mahmuzlu yapısına işaret eder. Cinsin uluslararası yaygın adı da bu bağlamda olarak “larks spur”dur. Tür adı Latince “krala ait” anlamına gelir. Samuel Frederick Gray özgün tanımda “Royal larks spur” ifadesini kullanmaktadır. Muhtemelen çiçeklerin kraliyet şövalyelerinin mahmuzlarına benzemesine ile ilgilidir. Alttür adı ise Latince “küme halinde” anlamına gelir. Gövdenin üst bölümünün yoğun dallı yapısına işaret eder. Özgün tanımda bu “caule altissimo stricto superne paniculato” olarak belirtilmiştir.

Geleneksel tıp

Müshil etkilidir. Haricen cilt parazitlerini gidermek için uygulanır. Tohumları parazit düşürücü, idrar söktürücü, uyuşturucu ve damar genişleticidir. Ödem ve astım vakalarında kullanılmıştır.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Öst. Bot. Zeitschr. 71: 243. 1922. (Host) Soó

Bir Cevap Yazın