İçeriğe geç

Commelina communis (Mahmuza)

Mahmuza


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiBoya bitkisi, Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Telgrafçiçeği takımı › Telgrafçiçeğigiller › Mahmuza › Mahmuza

Dağılımı

Bitki doğal olarak doğu Asya’da yayılış gösterir ancak Türkiye’de doğallaşmıştır. Özellikle çay bahçelerinde görülen türün, Camellia sinensis (çay) ile taşınmış olması mümkündür.

Genel bilgiler

1 metre kadar uzayabilir. Yaprak kılıfı tüysüz, yaprak ayası mızraksı ya da mızraksı yumurtamsıdır. Gövde tabana paraleldir. İnvolusel bırahteler karşılıklı dizilişli, 1,5 ila 4 cm uzunluğunda, saplı, yüreksi, kıvrık, tüylü ve uçları sivridir. Taçta üç taç yaprak görülür. Üstteki iki taç yaprak mavi renkli ve 15 mm, alttaki taç yaprak ise beyaz renkli ve 5 mm uzunluğundadır. 3 adet ercik görülür. Tohumlar kahverengi ile sarı rengi arasındadır. Nemli bölgeleri tercih eder. Tohumlar ağustos ile eylül aylarında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. Tohumlar 20 derece 4 ila 5 haftada olgunlaşır.

Gözlem

Dere ve yol kenarlarında görülür. Kartepe ve Başiskele ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Asya gün çiçeği, Mahmuza.

Çiçek zamanı

Temmuz-Eylül ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “Commelin’lere” anlamına gelir. 23 Nisan 1629 – 19 Ocak 1692 yılları arasında yaşamış Jan Commelin ve 14 Ekim 1668 – 25 Aralık 1731 yılları arasında yaşamış Caspar Commelin adlı iki Hollandalı bitki bilimci kardeşe adanmıştır. Üç taç yapraktan sadece üstteki ikisi renklidir (mavi) ve her bir taç yaprak bir kardeşi simgelemektedir. Tür adı Latince “yaygın” anlamına gelir. Türün cins özelinde yaygın olarak görülmesine işaret eder.

Mutfak

Yapraklar, çiçekler ve genç sürgünler çiğ veya pişirilerek yenilebilir.

Geleneksel tıp

Yapraklar yatıştırıcı, idrar söktürücü ve ateş düşürücüdür. Boğaz ağrısı ve bademcik iltihabını hafifletmek için gargara olarak kullanılır. İshal ve ateş vakalarında başvurulur. Antibakteriyeldir.

Biliyor musunuz?

Çiçeklerinden mavi boya elde edilir, bu boya Japonya’da kimonoları boyamak için kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 40–41. 1753. L.

Bir Yorum Yazın