İçeriğe geç

Colchicum speciosum (Şepart)

Şepart


Anahtar kelimeler: Nadir bitkiÖksin elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Zambak takımı › Acıçiğdemgiller › Acıçiğdem › Şepart

Dağılımı

Bitki doğal olarak Kafkasya ve Türkiye’de yayılış gösterir.

Genel bilgiler

Kormus dikdörtgensi ila yumurtamsı, 4,5 ila 8 cm uzunluğunda ve 1,5 ila 4 cm genişliğindedir. Dış gömlek mat kahverengi, iç gömlek kırmızımsı kahverengidir. Yapraklar 15 ila 32 cm uzunluğunda, 3 ila 9 cm genişliğinde, eliptik ila mızraksı, ucu küt, kenarları düz ve 4 ila 5 adettir. Yapraklar çiçeklenme dönemi sona erdikten sonra belirir. Çiçekler 1 ila 3 arası sayıda ve çan biçimlidir. Çiçek örtüsü bölümleri gül mor renklidir ve zaman zaman boğazları beyaz renklidir. İplikçik sarı renklidir. Başçık 8 ila 13 mm uzunluğunda ve sarı renklidir. Kapsül 3 ila 6 cm uzunluğunda, 1,5 ila 3 cm genişliğinde, dikdörtgensi ila yumurtamsı ve kahverengidir. Tohumlar 3 ila 4,5 mm uzunluğunda ve kahverengidir.

Gözlem

Çayırlar, çalılıklar ve orman açıklıklarında görülür. Başiskele ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir. Görseller Prof. Dr. Zeynel Cebeci’nin izni ile kullanılmıştır.

Yaygın adları

Cambırt, Şepart, Galeden, Likofor, Ligoser, Zumak.

Çiçek zamanı

Ağustos-Ekim ayları.

Yükseklik

700-1600 metre arası.

Etimoloji

Colchicum, adını Kolhis kralı Aetes’in kızı Midia’dan (Μήδεια) almaktadır. Bitkiler konusunda oldukça bilgili olan Midia, aynı zamanda bitkilerden elde edilen zehirler konusunda da yetenekliydi. Bahçesinde çöpleme, zakkum, güzelavratotu, baldıran ve yüksükotu gibi çeşitli zehirli bitkileri yetiştirmekteydi. Aphrodite’nin isteği ile maceralarında Jason’a eşlik eden Midia, acı çiğdem kökünden elde ettiği bir iksir ile Jason’un uzuvlarını ve silahlarını ovarak, O’nun cesaret ve güç gerektiren görevleri yerine getirmesini sağlamıştır. Ancak kendinden daha genç bir kadın yüzünden Jason tarafından terk edilince hem o kadını hem de çocuklarını acı çiğdem bitkisinden elde ettiği zehirle öldürür. Acı çiğdem soğanı zehirlidir ve tüketildiğinde ölümcüldür. Gerek Dioscorides, gerekse Plinius bitkinin bilinen tek panzehrinin inek sütü olduğu konusunda hemfikirdir. Acıçiğdem, zehri nedeniyle antikçağda oldukça popüler bir bitkiydi. Hatta ağır çalışma koşullarından bıkan köleler, bu bitkinin soğanını tüketerek intihar ediyorlardı. Zehirli olmasıyla acıçiğdemler, aynı zamanda tıbbi açıdan oldukça yararlıydı. Antikçağda bu bitkiler her türden hastalığın çaresi olarak görülüyordu. Avrupa’da uzun yıllar boyunca acıçiğdem çiçekleri, her türden hastalığa karşı bağışıklık kazandıracağı inancıyla, yeni doğan çocukların boynuna sürülmüştür. Tür adı Latince “gösterişli” anlamına gelir. Türün genel görünümüne işaret eder.

Fotoğrafları

Literatür

Nouveau Mémoires de la Société Impériale des Naturalistes de Moscou 1: 265, t. 15. 1829. Steven

Bir Yorum Yazın