İçeriğe geç

Colchicum chalcedonicum (Kadıköy çiğdemi)

Bitkiler › Zambak takımı › Acıçiğdemgiller › Acıçiğdem › Kadıköy çiğdemi

Nadir bitkiKritik tehlike (CR), Akdeniz elementi.

Genel bilgiler

Kormus 3 ila 5 cm uzunluğunda ve 2 ila 3 cm genişliğinde, oval ila neredeyse küresel, dış gömlek kahverengi, iç gömlek kırmızımsı kahverengidir. Yapraklar 4 ila 7 arası sayıda, yayık, dikdörtgensi dilsi, 9 ila 12 cm uzunluğunda ve 20 ila 33 mm genişliğinde, tüysüz, tepede yuvarlak ya da neredeyse sivri ve kenarları genellikle dalgalıdır. Çiçekler 1 ila 3 arası sayıda, huni ya da çan biçimindedir. Çiçek örtüsü soluk ila koyu morumsu pembe, zaman zaman hafifçe mozaik desenli, darca ters mızraksı ila darca dikdörtgensi eliptik, 3 ila 4 cm uzunluğunda ve 3 ila 8 mm genişliğinde ve tüysüzdür.

Bitki doğal olarak Yunanistan ve Türkiye’de yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Çayırlar, çalılıklar ve orman açıklıklarında görülür. Kocaeli için hayli nadir bir türdür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir. Türü gözlemlediğimiz alanda 2020 yılı içinde tarımsal faaliyetler başlamıştır. Türün ilimizdeki varlığı yüksek seviyede tehdit altındadır.

Gözlem

Dilimizde Kadıköy çiğdemi adı ile bilinmektedir.

Ağustos ve ekim ayları arasında çiçek açar.

100 ila 300 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Doğan, Hüseyin (2022). Colchicum chalcedonicum (Kadıköy çiğdemi) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/colchicum-chalcedonicum/ Erişim tarihi: 29 January 2023

Bir Yorum Yazın