İçeriğe geç

Colchicum balansae (Uzazuza)

Bitkiler › Zambak takımı › Acıçiğdemgiller › Acıçiğdem › Uzazuza

Nadir bitkiAkdeniz elementi, Asgari endişe (LC).

Kormus 4 ila 5 cm uzunluğunda ve 2 ila 3 cm genişliğinde ve ovaldir. Dış gömlek mat, koyu siyahımsı kahverengi, iç gömlek kırmızımsı kahverengi, zarsı ila neredeyse derimsidir. Yapraklar 4 ila 5 arası sayıda, dik yayık, eliptik ila dikdörtgensi eliptik ila dilsi, 18 ila 24 cm uzunluğunda ve 4 ila 6 cm genişliğinde, tepesi yuvarlak, çıplak ve çiçeklerden farklı zamanda görülür. Çiçekler 3 ila 11 arası sayıda ve hunimsidir. Çiçek örtüsü bölümleri beyaz ila morumsu pembe, darca dikdörtgensi eliptik, 4,5 ila 7,5 cm uzunluğunda, 4 ila 13 mm genişliğinde, ucu yuvarlak ila sivri ve çıplaktır. İplikçikler 1 ila 2 cm uzunluğunda ve çıplaktır. Başçık sarı renklidir. Polen sarı renklidir. Boyuncuk tepede kıvrıktır. Kapsül diködrtgensi oval, açık kahverengi, çıplak ve gagalıdır.

Bitki doğal olarak Ege adaları ve Türkiye’de yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Alpin çayırlar, orman sınırları ve kayalık alanlarda görülür. Kocaeli için oldukça nadir bir türdür. Başiskele ilçesinde gözlemlenmiştir. Tek bireyini gördük ve takip eden yıllarda bitkiye tekrar rastlamadık. Bitki ile ilgili teşhisimizi de bu nedenle netleştiremedik.

Dilimizde Uzazuza adı ile bilinmektedir.

Ağustos ve ekim ayları arasında çiçek açar.

400 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Doğan, Hüseyin (2022). Colchicum balansae (Uzazuza) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/colchicum-balansae/ Erişim tarihi: 29 January 2023

Bir Yorum Yazın