Site icon Kocaeli Bitkileri

Coix lacryma-jobi (Gözyaşı otu)

Gözyaşı otu


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitkiTıbbi bitki, Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Buğday takımı › Buğdaygiller › Gözyaşıotu › Gözyaşı otu

Dağılımı

Bitki doğal olarak güneydoğu Asya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

2 metre büyüyebilir. Gövde dik, pürüzsüz, çıplak ve güçlüdür. Dil 10 mm uzunluğundadır. Yaprak ayası 30 cm uzunluğunda ve 5 cm genişliğindedir. Alttaki yaprak şeritsi sipsivri, üstteki mızraksı ve ikisi de yüreksi tabanlıdır. Erkek başakçıklar 6 ila 8 mm uzunluğundadır. Dışkavuzlar ters yumurtamsıdır. Popüler bir süs bitkisidir.

Gözlem

Bahçe ve tarlalarda görülür. Kandıra ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Gözyaşı otu, Tespih otu.

Çiçek zamanı

Temmuz-Eylül ayları.

Yükseklik

0-400 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “hurma” anlamına gelir. “Coix”, bir palmiye türü olan Hyphaene thebaica’nın antikçağdaki adıdır, bu ağacın kurutulmuş meyveleri ile Coix cinsinin tohumları birbirine benzer. Tür adı Antik Yunanca “Eyüp’ün gözyaşı” anlamına gelir. Türün tohumlarının gözyaşına benzemesine işaret eder. Hastalıklara karşı sabretmesi ile bilinen bir peygamber olan Eyüp ya da Job karakteri ile ilgili en erken kayıtlar Sümerlere aittir. Çeşitli sıkıntılar ve yokluklar ile sınanan karakter, bunların hepsine göğüs germiş ve en sonunda da ödüllendirilmiştir. Eyüp’ün gözyaşı olarak bilinen diğer bitki Pulicaria dysenterica’dır, Eyüp’ün yaralarını bu bitki ile iyileştirdiğine inanılır.

Mutfak

Tohumlar pişirilerek tüketilebilir. Tohumları çorba ve yemeklere eklenir. Tohumları öğütülerek ekmek yapımında kullanılır. Tohumları kavrularak kahve gibi içilir.

Geleneksel tıp

Meyveler yatıştırıcı, iltihap giderici, ateş düşürücü, antiseptik, spazm çözücü, hipoglisemik, hipotansif ve parazit düşürücüdür. Kabuğu çıkarılmış olan tohum romatizma tedavi edici, idrar söktürücü, soğutucu ve toniktir. Tohumlardan elde edilen çay, siğillerin iyileştirilmesi için içilir. Akciğer apsesi, lober pnömoni, apandisit, romatoid artrit, ishal, ödem ve zor idrara çıkma tedavisinde de kullanılmaktadır. Bitki kanserin tedavisinde kullanılmıştır. Kökler adet bozukluklarının tedavisinde kullanılmıştır. Kök kaynatılarak parazit düşürücü olarak kullanılmıştır.

Biliyor musunuz?

Budizmde tohumları yaygın olarak tespih olarak kullanılmaktadır. Kandıra ilçesinde tohumlarından tespih yapılmaktadır.

Literatür

Species Plantarum 2: 972. 1753. L.

Exit mobile version