İçeriğe geç

Coix lacryma-jobi (Gözyaşı otu)

Bitkiler › Buğday takımı › Buğdaygiller › Gözyaşıotu › Gözyaşı otu

Yenilebilir bitkiTıbbi bitki, Neofit bitki.

2 metre büyüyebilir. Gövde dik, pürüzsüz, çıplak ve güçlüdür. Dil 10 mm uzunluğundadır. Yaprak ayası 30 cm uzunluğunda ve 5 cm genişliğindedir. Alttaki yaprak şeritsi sipsivri, üstteki mızraksı ve ikisi de yüreksi tabanlıdır. Erkek başakçıklar 6 ila 8 mm uzunluğundadır. Dışkavuzlar ters yumurtamsıdır. Popüler bir süs bitkisidir.

Bitki doğal olarak güneydoğu Asya’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Bahçe ve tarlalarda görülür. Kandıra ilçesinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Gözyaşı otu ve Tespih otu adları ile bilinmektedir.

Temmuz ve eylül ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 400 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Tohumlar pişirilerek tüketilebilir. Tohumları çorba ve yemeklere eklenir. Tohumları öğütülerek ekmek yapımında kullanılır. Tohumları kavrularak kahve gibi içilir.

Meyveler yatıştırıcı, iltihap giderici, ateş düşürücü, antiseptik, spazm çözücü, hipoglisemik, hipotansif ve parazit düşürücüdür. Kabuğu çıkarılmış olan tohum romatizma tedavi edici, idrar söktürücü, soğutucu ve toniktir. Tohumlardan elde edilen çay, siğillerin iyileştirilmesi için içilir. Akciğer apsesi, lober pnömoni, apandisit, romatoid artrit, ishal, ödem ve zor idrara çıkma tedavisinde de kullanılmaktadır. Bitki kanserin tedavisinde kullanılmıştır. Kökler adet bozukluklarının tedavisinde kullanılmıştır. Kök kaynatılarak parazit düşürücü olarak kullanılmıştır.

Budizmde tohumları yaygın olarak tespih olarak kullanılmaktadır. Kandıra ilçesinde de tohumlarından tespih yapılmaktadır.

Doğan, Hüseyin (2022). Coix lacryma-jobi (Gözyaşı otu) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/coix-lacryma-jobi/ Erişim tarihi: 29 January 2023

Bir Yorum Yazın